Menenjitli çocuklarda klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory findings of childrenwith acute bacterial and enteroviral meningitis
- Tez No: 912215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE EMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Akut bakteriyel ve enteroviral menenjit tanısı konulan çocuk hastaların; yaş, cinsiyet, başvuru yakınmaları, başvuru öncesi antibiyotik kullanımı, yatışa kadar geçen süre, serum ve beyin omurilik sıvısı (BOS) bulguları, kültürlerde üretilen etkenler, kullanılan antibiyotikler, tedavi süresi, önceden altta yatan hastalık varlığı, şifa durumu, gelişen erken komplikasyonlar açısından incelenerek, hastaların klinik, laboratuvar bulguları ve tedavi protokollerinin etken, yaş ve erken komplikasyonlarla ilişkisi retrospektif olarak değerlendirildi. Gereç ve yöntemler: Eylül 2013-Eylül 2020 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'nde akut menenjit ön tanısı ile yatırılarak ileri tetkik ve tedavi edilen 0-20 yaş aralığındaki hastalar dahil edildi. Hastaların verileri geriye dönük olarak hastane otomatizasyon sistemi ve arşiv dosyalarından elde edildi. Akut menenjit ön tanısıyla BOS incelemesi yapılan 177 hastadan, menenjit dışı tanı alanlar, kronik menenjit etkenleri saptananlar, az sayıda olan viral etkenler, ventriküloperitoneal şant menenjit gibi özel hasta grupları çalışmanın güvenilirliğini olumsuz etkileyebilecek için çalışma dışı bırakıldı. Kesin bakteriyel menenjit tanısı alan 22 hasta ve enteroviral menenjit tanısı alan 26 çocuk hasta olmak üzere toplam 48 çocuk hasta ileri istatistiki analize alındı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Pediatric patients diagnosed with acute bacterial and enteroviral meningitis; In terms of age, gender, complaints at admission, use of antibiotics before admission, time to hospitalization, serum and cerebrospinal fluid (CSF) findings, agents produced in cultures, antibiotics used, duration of treatment, presence of pre-existing disease, recovery status, and early complications. The clinical and laboratory findings of the patients and the relationship between the treatment protocols and the causative agent, age and early complications were evaluated retrospectively. Materials and methods: Patients between the ages of 0-20 years who were hospitalized with the suspected acute meningitis in the Division of Pediatric Infectious Disease, Department of Pediatrics, Selcuk University Faculty of Medicine between September 2013 and September 2020, and who were treated for further examination and treatment were included. The data of the patients were obtained retrospectively from the hospital automation system and archive files. Special patient groups such as those with non-meningitis diagnosis, those with chronic meningitis factors, a small number of viral agents, ventriculoperitoneal shunt meningitis among 177 patients who underwent CSF examination with the suspected acute meningitis were excluded from the study as this could negatively affect the reliability of the study. A total of 48 pediatric patients, 22 of whom were diagnosed with definitive bacterial meningitis and 26 patients with enteroviral meningitis, were included in the further statistical analysis. Data were analyzed with IBM SPSS V23.