Lomber disk hernisi cerrahisi geçiren hastalardauygulanan ameliyat sonrası hızlandırılmış iyileşmeprotokolü rehberliğinde düşük akım anestezisininerken derlenme ve kognitif fonksiyonlara etkisi
The effect of low flow anesthesia on early recovery and cognitive functions in patients undergoing lumbar disc hernia surgery under the guidance of postoperative accelerated recovery protocol
  1. Tez No: 912234
  2. Yazar: ENES IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ADIYEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Hızlandırılmış İyileşme Protokolleri (ERAS) cerrahi sürecin tüm aşamalarında yapılan müdaheleleri optimize ederek, hasta sonuçlarını iyileştirmeyi hedefleyen multidisipliner bir yaklaşımdır. Düşük akım uygulmasıda bilinen avantajları nedeniyle ERAS protokolleri içerisinde yer alabilir. Düşük akım anestezide, kullanılan anestezik miktarının düşmesine bağlı olarak maliyetlerin azalması, atık miktarının azalması ve mukosiliyer aktivitenin bozulmaması gibi faydaları olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda lomber disk cerrahisi geçiren hastalarda uygulanan düşük akım anestezi ile yüksek akım anestezinin derlenme ve kognitif fonksiyonlar üzerine olan etkileri karşılaştırmayı amaçladık.Böylece hızlı derlenme sağlanacak günlük aktivitelere daha erken dönülelebilecektir. Gerekçe ve Yöntem: Prospektif gözlemsel tek merkezli çalışmamızda 01.10.2023 – 01.10.2024 tarihleri arasında Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde genel anestezi altında lomber disk cerrahisi yapılan, ASA (American Society of Anesthesiologists) skoru 1-2 olan ve 18-65 yaş aralığındaki gönüllü 75 hastada düşük akım(n=37 grup 1-0,5lt/dk) ve yüksek akım (n=38 grup2- 2lt/dk) anestezi uygulanan gruplar arasında postoperatif Derlenme süreleri Modifiye Aldrete Skoru ile Postoperatif kognitif fonksiyonları TDT (Trieger Dote Testi) ve SMMT (Standartize Mini Mental Durum Testi) testleri ile değerlendirildi.Kullanılan inhaler ajan, remifentanil miktarı, ağrı skorları ve olası yan etkiler karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastaların yaş, cinsiyet, ASA skorları, anestezi ve cerrahi süresi açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Postoperatif kognitif fonksiyonlar açısından değerlendirildiğinde 15 dk. 60 dk. ve 120.
Özet (Çeviri)
Aim:.Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protocols are a multidisciplinary approach aimed at improving patient outcomes by optimizing interventions at all stages of the surgical process. Due to its well-known advantages, low-flow application can be included within ERAS protocols. In low-flow anesthesia, benefits such as reduced costs due to the decreased amount of anesthetics used, reduced waste, and the preservation of mucociliary activity are known. Our study aims to compare the effects of low-flow anesthesia and high-flow anesthesia on recovery and cognitive functions in patients undergoing lumbar disc surgery. This way, faster recovery will be achieved, and daily activities can be resumed earlier. Material (patients)and methods: In our prospective observational single-center study, conducted between October 1, 2023, and October 1, 2024, at Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital, 75 volunteer patients aged 18-65 with an ASA (American Society of Anesthesiologists) score of 1-2 who underwent lumbar disc surgery under general anesthesia were included. Patients were divided into two groups: low-flow anesthesia (n=37, Group 1 - 0.5 L/min) and high-flow anesthesia (n=38, Group 2 - 2 L/min). Postoperative recovery times were evaluated using the Modified Aldrete Score, and postoperative cognitive functions were assessed using the Trieger Dot Test (TDT) and the Standardized Mini-Mental State Examination (SMMSE). The amount of inhaled agent used, remifentanil consumption, pain scores, and potential side effects were compared between the groups.. Results: In our study, no significant differences were found between the two groups in terms of age, gender, ASA scores, anesthesia, and surgery duration.