Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan ve trombositopeni görülen bebeklerin demografik özelliklerinin belirlenmesi ve trombositopeni düzeyinin morbidite ve mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Determining the demographic characteristics of infants with thrombocytopenia in the neonatal intensive care unit and evaluating the relationship of thrombocytopenia levels with morbidity and mortality
- Tez No: 912235
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN, DR. BÜLENT GÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇ: Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde trombositopeni sık görülen bir bulgu olup morbidite ve mortalite ile yakından ilişkilidir. Herhangi bir sebeple yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatan her 4 bebekten 1 inde görülmektedir. Bu çalışmamızda kliniğimizde yatan bebeklerimizdeki trombositopeni sıklığımızı, demografik özelliklerini, risk faktörlerini ve bunların mortalite ile morbidite üzerindeki etkilerini incelemeyi hedefledik. YÖNTEM: Çalışmamızda, Sancaktepe Şehit Prof Dr İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde Ocak 2018- Aralık 2023 belirtilen tarihler arasında yatarak tedavi edilen tüm hastaların dosyaları retrospektif bir analizle incelendi. BULGULAR: Toplamda 151 vakada trombositopeni geliştiği belirlendi. Bu vakaların %40,4'ünde hafif, %39,1'inde orta ve %20,5'inde ağır trombositopeni tespit edildi. Ayrıca, vakaların %67,5'i erken trombositopeni, %32,5'i ise geç trombositopeni olarak sınıflandırıldı. Trombositopenin en sık nedenlerinin; sepsis (%37,1), prematürite (%28,5), hiperbilirubinemi (%15,9) olduğu saptandı. Çalışmamızda; prematürite, ÇDDA, sepsis tanısı trombositopenin ağırlık derecesinin artmasına neden olduğu tespit edildi. Trombositopeni gelişen vakalarda mortalite oranı %8,6 olarak kaydedilmiştir. Ayrıca, mortalite ile trombositopeni derinliği arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. SONUÇ: Trombositopeni, yenidoğanlarda hem bir bulgu hem de çeşitli nedenlere bağlı gelişebilen bir patoloji olarak, mortalite ve ciddi morbidite ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle, trombositopeni risk faktörlerinin tanınması ve yenidoğan değerlendirmelerinde bu faktörlerin dikkate alınması büyük önem taşır. Erken tanı konularak trombositopeniye yol açan nedenin ortadan kaldırılması, komplikasyonların ve mortalite riskinin azaltılmasına katkı sağlar. ANAHTAR KELİMELER: Yenidoğan, prematürite, trombositopeni, trombosit transfüzyonu
Özet (Çeviri)
AİM: Thrombocytopenia is a commonly observed finding in neonatal intensive care units and is closely related to morbidity and mortality. It occurs in 1 out of every 4 infants admitted to neonatal intensive care units for various reasons. In this study, we aimed to determine the frequency of thrombocytopenia, demographic characteristics, risk factors, and its relationship with mortality and morbidity in infants admitted to our clinic. METHOD: In our study, the files of all patients treated in the neonatal intensive care unit of Sancaktepe Şehit Prof Dr İlhan Varank Education and Research Hospital between January 2018 and December 2023 were evaluated retrospectively. RESULTS: Thrombocytopenia was detected in a total of 151 cases. It was found that 40.4% of the cases had mild, 39.1% had moderate, and 20.5% had severe thrombocytopenia. Early thrombocytopenia was diagnosed in 67.5% of the cases, while 32.5% were diagnosed with late thrombocytopenia. The most common causes of thrombocytopenia were found to be sepsis (37.1%), prematurity (28.5%), and hyperbilirubinemia (15.9%). In our study, it was determined that prematurity, congenital heart disease, and sepsis were associated with an increased severity of thrombocytopenia. The mortality rate in cases with thrombocytopenia was found to be 8.6%. A significant relationship was identified between the depth of thrombocytopenia and mortality. CONCLUSİON: Thrombocytopenia is both a finding and a pathology that can result in mortality and serious morbidity in newborns due to many causes. Therefore, it is important to be aware of the risk factors for thrombocytopenia and to assess the newborn infant for these risk factors. Early diagnosis of thrombocytopenia and elimination of the underlying factors are crucial for reducing complications and mortality risk. KEYWORDS: Neonate, prematurity, thrombocytopenia, platelet transfusion