İnfrainguinal veya suprainguinal yaklaşımlafasya iliaka kompartman bloğunun spinalanestezi sırasındaki pozisyon ağrısı üzerineetkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of fascia iliaca compartment block using infrainguinal or suprainguinal approach on positional pain during spinal anesthesia
  1. Tez No: 912233
  2. Yazar: AYDA BESTE SEZGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ADIYEKE, DR. TEMEL GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hastaneler, Anesthesiology and Reanimation, Hospitals
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yaşlılarda kalça kırıkları önemli morbidite ve mortalite ile birlikte olup, cerrahi işlem öncesi duyulan ağrı, hastayı huzursuz etmekte ve işlem zorluğu yaratmakta ve hemodinamiyi etkilemektedir. Fasya iliaka kompartman bloğu (FİKB) suprainguinal ve infrainguinal yaklaşımla yapılabilen alt ekstremite cerrahilerinde spinal blok sırasında ve postoperatif ağrıyı azaltmak için son dönemde sıkça tercih edilen bir analjezi yöntemlerinden biridir. Suprainguinal blok daha yeni daha geniş yayılımlı ancak pratik tecrübenin fazla olmadığı bir bloktur. Bu çalışmada, esas olarak hasta konforunu ve güvenliğini arttırmak amacıyla kalça kırığı operasyonu planlanan hastalarda spinal blok öncesi (suprainguinal ve infrainguinal yaklaşımla) FİKB bloğunun uygulama süreleri, spinal anestezi uygulama esnasındaki işlem kolaylığıyla birlikte pozisyon ağrısı ve ilk 12 saatlik ağrı üzerine etkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya hastanemiz etik kurulu onayı alındıktan sonra kalça kırığı operasyonu planlanan ASA I-III 55 yaş ve üstü hastalar dahil edildi. Bütün hastalara rutin monitörizasyonu takiben operasyon öncesinde USG eşliğinde suprainguinal Grup S (n=30) veya infrainguinal Grup İ (n=34) yaklaşımla blok uygulama süreleri (pozisyon verilip, steril hazırlık tamamlanıp USG probu eşliğinde LA içeren şırınganın takılı olduğu iğnenin LA enjeksiyonu bitene kadar geçen süre) takibinde FİKB uygulandıktan 30. dk sonrası dinamik ağrı (etkilenen ekstremitede 15 dereceye kadar düz bacak kaldırma ile hissedilen ağrı şiddeti) değerlendirildikten sonra oturur pozisyonda spinal anestezi uygulandı. Çalışmanın gözlemsel dizaynı gereği FİKB sırasında uygulayıcının işlem sırasında tercih ettiği anatomik yaklaşım, blok sırasında kullanılan ilaç konsantrasyonu ve blok volümü, bloğun başarıyla gerçekleştirilme süresi anestezi takip formundan kayıt altına alındı. Takip eden süreçte sorumlu anestezi hekimi tarafından spinal anestezi uygulaması sırasında gözlemci tarafından kullanılan ilaç ve miktarı, varsa IV analjezik uygulaması ve pozisyon ağrısı NRS ile değerlendirilerek kayıt altına alındı. Spinal anestezi sonrası, uygulayıcı tarafından uygulama zorluğu (1-Çok kolay,2- Kolay, 3-Orta, 4-Zor, 5-Çok Zor) değerlendirildi. ix Hastaların postoperatif süreçte anestezi sonrası derlenme ünitesinde (PACU), 6., 12. saat ağrı düzeylerin bağımsız gözlemci tarafından NRS ile değerlendirilerek (NRS ≥ 4 ise ek analjezik) düzenlenen analjezik tedavileri ve dozları takip formalarına bakılarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 64 kişi dahil edildi. Blok uygulama süresi Grup S (yaklaşık 5 dk), Grup İ (yaklaşık 4 dk)'ye göre daha uzundu, ancak istatistiksel olarak fark yoktu. Gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarda Grup S FİKB'nin; 30.
Özet (Çeviri)
Objective: Hip fractures in elderly patients are associated with significant morbidity and mortality. The preoperative pain caused by these fractures creates patient discomfort, procedural difficulty, and hemodynamic instability. Fascia iliaca compartment block (FICB), which can be performed using suprainguinal or infrainguinal approaches, has recently gained popularity as an analgesic method to reduce pain during spinal block procedures and in the postoperative period for lower extremity surgeries. The suprainguinal approach is a newer technique with broader coverage but less practical experience. This study aimed to evaluate the application times of suprainguinal and infrainguinal FICB, procedural ease during spinal anesthesia, position-related pain, and its effects on pain within the first 12 hours postoperatively in patients scheduled for hip fracture surgery to enhance patient comfort and safety. Materials and Methods: After obtaining ethical committee approval, patients aged 55 years and older with ASA I-III scores who were scheduled for hip fracture surgery were included in this study. Following routine monitoring, FICB was performed under ultrasound guidance using either a suprainguinal approach (Group S, n=30) or an infrainguinal approach (Group I, n=34). The block application times (measured from positioning and sterile preparation to the completion of local anesthetic injection) were recorded. Dynamic pain (pain intensity felt during straight leg raise of 15° in the affected limb) was assessed 30 minutes after the block, followed by spinal anesthesia in the sitting position. During the observational design of the study, the choice of anatomical approach, drug concentration, and block volume during FICB were documented from the anesthesia follow-up forms. During spinal anesthesia, the anesthesiologist recorded the drugs used, intravenous analgesic administration (if any), and position-related pain using the Numeric Rating Scale (NRS). The ease of spinal anesthesia application was evaluated by the anesthesiologist on a scale of 1 (very easy) to 5 (very difficult). xi Postoperatively, patients' pain levels were assessed in the post-anesthesia care unit (PACU) and at 6 and 12 hours by an independent observer using the NRS. Additional analgesic requirements were recorded if NRS ≥ 4. Results: A total of 64 patients were included in the study. The block application time was longer in Group S (~5 minutes) compared to Group I (~4 minutes), although this difference was not statistically significant.