Köpek meme tümörlerinde vısta ifadesinin immunohistokimyasal olarak araştırılması
Immunohistochemical investigation of vista expression in canine mammary tumors
  1. Tez No: 912272
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
VISTA, yeni bir bağışıklık kontrol noktası düzenleyicisi olarak ortaya çıkmaktadır. Buna göre, VISTA, T hücresi aktivasyonunu inhibe edebilir, toleransı koruyabilir ve immunopatolojiyi sınırlayabilir, antijen sunan hücrelerde bir ligand olarak ve T hücrelerinde bir reseptör olarak hareket eder. Paralel olarak, insan tümör örneklerinde, VISTA proteininin tümör infiltre lenfositler (TIL'ler) ve miyeloid hücreler üzerinde yüksek düzeyde eksprese edildiği belirtilmiştir ve bu durum prognoz ile ilişkilendirilmiştir Köpek meme tümörlerinde ise bilgimize göre VISTA'nın araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmadaki köpek meme tümörlerinin histopatolojik ve moleküler tiplendirmesi yapıldı. Moleküler tiplendirme için vakalara ER, PR HER2, VISTA ekspresyonlarının gösterilmesi için ise VISTA primer antikoru immunohistokimyasal olarak uygulandı. Vakalarda malign köpek meme tümörlerinde VISTA düzeyleri karşılaştırıldı. Ayrıca malign meme tümörlerinde farklı histolojik derece tümörlerde ve farklı moleküler tiplendirmelerde VISTA ekspresyonları arasındaki farklılıklar da ortaya konuldu. Çalışma sonunda VISTA immun boyanmalarına hem tümör hem de yangı hücrelerinde rastlanmıştır. Ayrıca tümör derecesi ile tümör dokusundaki VISTA boyanmaları arasında anlamlı korelasyonlar tespit edilmiştir. Sonuç olarak köpek meme tümörlerinde VISTA varlığı hem tümör hem de yangı hücrelerinde doğrulanmış olup, ileriye yönelik VISTA inhibisyonuna dayalı immunoterapi çalışmalarına yönelik bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
VISTA is emerging as a novel immune checkpoint regulator. Accordingly, VISTA can inhibit T cell activation, maintain tolerance, and limit immunopathology by acting as a ligand on antigen-presenting cells and as a receptor on T cells. Similarly, in human tumor samples, it has been reported that the VISTA protein is highly expressed on tumor-infiltrating lymphocytes (TILs) and myeloid cells, and this expression is associated with prognosis. However, to our knowledge, there is no study investigating VISTA in canine mammary tumors. In this study, histopathological and molecular typing of canine mammary tumors were performed. For molecular typing, ER, PR, and HER2 were evaluated, and for demonstrating VISTA expression, VISTA primary antibody was applied immunohistochemically. The levels of VISTA in malignant canine mammary tumors were compared among cases. Additionally, differences in VISTA expression in tumors with different histological grades and different molecular types were investigated. At the end of the study, VISTA immunostaining was observed in both tumor and inflammatory cells. Significant correlations were also detected between tumor grade and VISTA staining in tumor tissues. In conclusion, the presence of VISTA in both tumor and inflammatory cells in canine mammary tumors has been confirmed, providing a basis for future studies on VISTA inhibition-based immunotherapies.