Acil serviste görev yapan sağlık çalışanlarının sürekli öfke ve öfke tarzı ölçeği değerlendirmesi
Continuous anger and anger style scale assessment of healthcare workers working in the emergency department
  1. Tez No: 912274
  2. Yazar: EMRE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Araştırmamızda, SBÜ İstanbul Bağcılar SUAM Acil Tıp Kliniğinde mesleğine devam eden hekimler ve yardımcı sağlık personelinin sürekli öfke ve öfke tarzını belirlemeyi amaçladık. Metod: Demografik verileri ve Sürekli Öfke Ölçeğine yanıtları toplanan 153 hekim ve yardımcı sağlık personelinin verileri SPSS istatistik programında analiz edildi. Demografik veriler ve öfke boyutları arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi ve bağımsız örneklem T testi ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırma bulgularına göre öfkenin hiçbir boyutu hekim ve yardımcı sağlık personelinin yaşına ve çocuk sahibi olma durumuna göre farklılaşmamaktadır. Dışa vurulan öfke ve içte tutulan öfke erkeklerde, evlilerde, doktorlarda, mesleki kıdemi daha fazla olanlarda, daha önce beyaz kod olmayanlarda ve sigara kullananlarda daha yüksektir. Sonuç: Cinsiyet, medeni durum, mesleki unvan, mesleki kıdem, daha önce beyaz kodla ilgili bir deneyim yaşamamış olmak ve sigara kullanımı gibi faktörlerin, öfke düzeyleri üzerinde belirgin bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular, sağlık sektöründe çalışan profesyoneller arasında öfke yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, özellikle risk altında olan gruplara yönelik özel müdahalelerin ve destek sistemlerinin tasarlanması, sağlık çalışanlarının iş ve kişisel yaşamlarında daha sağlıklı öfke ifade tarzları geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our research aimed to determine the persistent anger and anger expression styles of physicians and auxiliary health personnel continuing their profession at SBÜ Istanbul Bağcılar SUAM Emergency Medicine Clinic. Materials and Methods: The data of 153 physicians and auxiliary health personnel, collected through demographic information and responses to the State-Trait Anger Scale, were analyzed using the SPSS statistical software. The relationships between demographic data and dimensions of anger were evaluated using Pearson's Correlation Analysis and the independent samples T-test. Results: According to the research findings, none of the dimensions of anger varies with the age and parental status of the physicians and auxiliary health personnel. Expressed anger and internalized anger are higher in males, those who are married, physicians, individuals with more professional seniority, those who have not previously experienced a white code situation, and smokers. Conclusion: Factors such as gender, marital status, professional title, professional seniority, lack of previous experience with white code incidents, and smoking have been observed to have a significant effect on levels of anger. These findings underscore the importance of developing and implementing anger management strategies among professionals in the health sector. Furthermore, designing specific interventions and support systems for particularly vulnerable groups could aid health workers in developing healthier ways of expressing anger in both their professional and personal lives.