Kullanım süresi dolmuş olan Plaquenil'in korozyona etkisinin deneysel ve teorik olarak araştırılması
Experimental and theoretical investigation of the effect of expired plaquenil on corrosion
  1. Tez No: 912282
  2. Yazar: HÜSEYİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN CEBESOY EMREGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada hidroksiklorokin etken maddesine sahip son kullanma tarihi geçmiş plaquenil ilacının elektrokimyasal ve teorik hesaplama yöntemleri ile korozyon inhibitörü olma durumları incelenmiştir. Elektrokimyasal taramalar VoltaLab PGZ 402 potansiyostat/galvonastat cihazı ile yapılmıştır. 1 M HCl içerisinde düşük karbon çeliği üzerinde yapılan korozyon taramaları sırasında hidroksiklorokin etken maddesinin 1x10-2, 1x10-3, 1x10-4 ve 1x10-5 M çözeltileri inhibitör olarak denenmiştir. Teorik çalışmalar ORCA 5.0.4 programı ile DFT/B3LYP yönteminin altında 6-311G**(d,p) basis seti ile incelenmiştir. En uygun derişim olarak seçilen 1x10-2 M ile yapılan tarama sonucu çeliğin SEM görüntüleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the corrosion inhibitor status of expired plaquenil drug with hydroxychloroquine active ingredient was investigared by electrochemical and theoretical calculation methods. Electrochemical scans were performed with VoltaLab PGZ 402 potentiostat/galvonastat device. During the corrosion scans on low carbon steel in 1 M HCl, 1x10-2, 1x10-3, 1x10-4 and 1x10-5 M solutions of hydroxychloroquine active substance were tested as inhibitors. The theoretical studies were investigated with ORCA 5.0.4 software under DFT/B3LYP method with 6-311G** (d,p) basis set. SEM images of steek were taken as a result of scanning with 1x10-2 M, which was selected as the most suitable concentration.