Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi adli belge inceleme şubesine 2015-2019 yılları arasında genişletilmiş uzmanlar kurulunca incelenmek üzere gönderilen dosyaların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 912299
  2. Yazar: OZAN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HIZIR ASLIYÜKSEK, DR. MEHMET ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Adli Belge İnceleme Şubesi'ne 2015-2019 yılları arasında Genişletilmiş Uzmanlar Kurulunca incelenmek üzere gönderilen dosyaların irdelenmesidir. Söz konusu dosyalar şubeye geliş tarihi, gelen dosya sayısı, gönderen makam, sorulan husus, inceleme konusu belge sayısı, mukayese belge sayısı, sonuç türleri, müzekkere oranları vb. açılardan değerlendirilmiştir. Yıllara göre dağılımlar yapılarak durum ve süreç hakkında tespitlerde bulunulmuştur. Yapılan bu çalışmayla adli belge inceleme şubesine gelen işlerin durumlarının yıllara göre sayısal ve yüzdesel olarak analizleri yapılarak grafik ve tablolar halinde ortaya konmuş, veri dağılımındaki değişkenlikler adli belge inceleme şubesinin yapılanması ve iç dinamikleri bağlamında tartışılmıştır. Adli belge inceleme şubesine daha çok imza ve yazı aidiyeti hususunun sorulduğu görülmüştür. İmza ve yazı aidiyeti incelemelerinin nispeten subjektif incelemeler olduğu; parmak izi ve sahtecilik gibi incelemelerin ise daha objektif ve kişisel kanaat farklılıklarına daha kapalı tanı unsurlarına dayandığı bilinmektedir. Dolayısıyla çelişkilerden dolayı genişletilmiş uzmanlar kuruluna bu alanlarda daha fazla işin gelmesi beklenen bir durumdur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to make a statistical evaluation of the files sent to the The Council of Forensic Medicine, Department of Physics Specialization, Forensic Document Review Branch for examination by the Extended Experts Board between 2015-2019. The files in question include the date of arrival at the branch, the number of incoming files, the sending authority, the question asked, the number of documents subject to examination, the number of comparison documents, the types of results, the rates of writ, etc. evaluated from different angles. By making distributions according to years, determinations were made about the situation and process. With this study, the status of the jobs coming to the forensic document examination branch were analyzed in terms of numbers and percentages according to the years, and they were presented in graphics and tables, and the variability in the data distribution was discussed in the context of the structuring and internal dynamics of the forensic document examination branch. It has been observed that the forensic document examination branch is mostly asked about the signature and the belonging of the letter. Signature and manuscript affiliation reviews are relatively subjective; It is known that investigations such as fingerprints and forgery are more objective and based on diagnostic elements that are more closed to personal opinion differences. Therefore, due to the contradictions, it is expected that more work will come to the enlarged expert board in these areas.