Sürükleyici gazetecilik uygulamaları, oyunlaştırma ve ludenik haber okuma üzerine bir araştırma
A study on immersive journalism practices, gamification and ludic news reading
- Tez No: 912301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sürükleyici gazetecilik, 360 derece görüntüleme, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi teknolojiler kullanarak okuyucuları aktif bir şekilde haberlerin merkezine yerleştiren, duygusal tepki ve empati odaklı bir habercilik biçimidir. Bu çalışma, sürükleyici gazeteciliğin haberin anlaşılabilirliği ve izleyici üzerindeki etkisini incelemeyi, genç nesillerin haber tüketim eğilimlerine katkısını değerlendirmeyi ve bu gazetecilik biçiminin meslekte sürdürülebilir bir uzmanlık alanı olarak gelişme potansiyelini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi Oyunlaştırma ve Ludenik haber okuma teorisidir. Çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve odak grup yöntemine dayalı çoklu nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Bu doğrultuda, ölçüt örneklem tekniğiyle belirlenen 5 akademisyen ve 5 gazeteci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, ayrıca 6 genç nesil bireyle odak grup çalışması gerçekleştirilmiştir. Bulgular, sürükleyici teknolojilerle hazırlanmış haberlerin, kullanıcılar üzerinde geleneksel haberlere kıyasla daha güçlü ve yoğun bir etki yarattığını göstermiştir. Ancak, erişilebilirlik kısıtlamaları ve yüksek maliyet gibi zorluklar, bu etkinin geniş çapta yayılmasını engellemektedir. Bununla birlikte sürükleyici gazeteciliğin, haberin anlaşılırlığı üzerinde olumlu bir etkisinin olmayacağı bulgulanmıştır. Genç kullanıcıların, sürükleyici gazeteciliğin içerdiği oyunlaştırma ve eğlence unsurları sebebiyle bu tür haberlere ilgi gösterdiği ve bu yaklaşımın haber tüketim yönelimlerine olumlu katkılar sağlayabileceği görülmüştür. Ancak bu durumun teknolojik karmaşıklıklar ve etik kaygılar gibi önemli engellerin ortadan kaldırılmasıyla gerçekleşebileceği de bir diğer önemli bulgudur. Sürükleyici gazeteciliğin yenilikçi anlatım teknikleriyle gazeteciliğin geleceğini şekillendirme potansiyeline sahip olduğu hem akademisyenler hem de gazeteciler tarafından belirtilmiştir. Ancak, bu yaklaşımın yaygınlaşması ve sürdürülebilir bir uzmanlık alanına dönüşmesi için teknolojik ilerlemelere ve eğitim programlarına ihtiyaç duyulduğu çalışma sonunda ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
Immersive journalism is a form of journalism that actively places readers at the centre of the news by using technologies such as 360-degree imaging, augmented reality (AR) and virtual reality (VR), and focuses on emotional response and empathy. This study aims to examine the impact of immersive journalism on news comprehensibility and audience, to evaluate its contribution to the news consumption tendencies of young generations and to reveal the potential of this form of journalism to develop as a sustainable specialisation in the profession. The theoretical framework of the study is Gamification and Ludenic news reading theory. In the study, a multiple qualitative research design based on semi-structured interviews and focus group method was used. In this direction, semi-structured interviews were conducted with 5 academics and 5 journalists selected by criterion sampling technique and a focus group study was conducted with 6 young generation individuals. The findings showed that news prepared with immersive technologies had a stronger and more intense impact on users than traditional news. However, challenges such as accessibility restrictions and high costs prevent this impact from being widely disseminated. It was also found that immersive journalism would not have a positive effect on news comprehensibility. It has been observed that young users are interested in this type of news due to the gamification and entertainment elements of immersive journalism and that this approach can contribute positively to news consumption orientations. However, another important finding is that this situation can be realised by eliminating important obstacles such as technological complexities and ethical concerns. Both academics and journalists have stated that immersive journalism has the potential to shape the future of journalism with its innovative narrative techniques. However, it was revealed at the end of the study that technological advances and training programmes are needed for this approach to become widespread and turn into a sustainable field of expertise.