Sanal gerçeklik gözlüğü uygulamasının rahim içi araç takılan kadınların ağrı anksiyete ve memnuniyet durumuna etkisi
The effect of virtual reality glasses application on the pain anxiety and satisfaction of women having intrauterine devices
- Tez No: 912343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA AYDIN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı sanal gerçeklik gözlüğü uygulamasının rahim içi araç takılan kadınların ağrı. anksiyete ve memnuniyet durumuna etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma ön test son test deseninde randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Planlaması birimine rahim içi araç (RİA) takılması için müracaat eden ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan, 20-49 yaşları arasında, 90 kadın (45 deney, 45 kontrol grubu) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri katılımcı bilgi formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (VAS), Durumluk Kaygı Envanteri (STAI) kullanılarak toplandı. Deney grubu katılımcılara RİA takılmadan ölnce Sanal Gerçeklik Gözlüğü (SGG) uygulandı. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 34,83±6,71 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of virtual reality glasses on pain, anxiety and satisfaction levels of women who have intrauterin devices inserted. This study is a randomized controlled experimental study with a pre-test post-test design. The sample of the study consisted of 90 women (45 in the experimental group, 45 in the control group) between the ages of 20-49, who applied to the Family Planning Unit of Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital for intrauterine device (IUD) insertion and volunteered to participate in the study. The data of the study were collected using the participant information form. Visual Analogy Scale (VAS), and State Anxiety Inventory (STAI), Virtual Reality Glasses (VRG) were applied to the participants in the experimental group before IUD insertion. The mean age of the women who participated in the study was determined as 34,83±6,71.