Yenidoğan yoğun bakım ünitesi'nde bebeği yatan annelere uygulanan speos (oksitosın masajı, endorfin masajı, olumlu düşünme) ve marmet tekniğinin süt salınımına ve anksiyete düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of speos (oxytocin massage, endorphin massage, positive thinking) and marmet technique applied to mothers with their babies in the newborn intensive care unit on milk release and anxiety level
- Tez No: 912357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KOÇ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde bebeği yatan annelere uygulanan SPEOS (oksitosin masajı, endorfin masajı, olumlu düşünme) ve marmet tekniğinin süt salınımına ve anksiyete düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla randomiza kontrollü olarak yapıldı. Araştırma verileri, 02.11.2022-23.06.2023 tarihleri arasında Türkiye' deki bir eğitim ve araşırma hastanesinde toplandı. Araştirma, sezaryen doğum yapmış ve bebeği yenidoğan yoğun bakımda tedavi gören, SPEOS, marmet ve kontrol gruplarında 20'şer anne olmak üzere toplam 60 anne ile yürütüldü. Verilerin elde edilmesinde; Anne ve Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu ve Spielberger'in Durumluk Kaygı Envanteri kullanıldı. Veriler, Ki-Kare, ANOVA testi ve post hoc testlerden Turkey HSD analizi ile analiz edildi. Gruplardaki annelerin anksiyete puanları karşılaştırıldığında, birinci ölçümde anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled trial in order to evaluate the effects of SPEOS (oxytocin massage, endorphin massage, positive thinking) and marmet technique applied to mothers whose babies were hospitalized in the NICU on milk secretion and anxiety levels. The study were collected between 02.11.2022 and 23.06.2023 in a training and research hospital in Turkey. The study was conducted with a total of 60 mothers, 20 mothers each in the SPEOS, marmet and control groups, who had a cesarean delivery and whose babies were treated in the neonatal intensive care unit. The Mother and Baby Identifier Information Form and Spielberger's State Anxiety Inventory were used to obtain the data. The data were analyzed using Chi-Square, ANOVA test and Turkey HSD analysis from post hoc tests. When the anxiety scores of the mothers in the groups were compared, it was determined that there was no significant difference in the first measurement (p>0,05).