Herpetik keratit hastalarının klinik ve konfokal bulguları ile gözyaşındaki enflamatuar sitokin ve büyüme faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory cytokines and growth factors in tears with clinical and confocal findings of herpetic keratitis patients
  1. Tez No: 912371
  2. Yazar: MUSTAFA TUĞRUL UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Herpetik keratit hastalarının klinik bulguları ile gözyaşındaki enflamatuar sitokin düzeylerinin ve kornea üzerine etkisinin in-vivo konfokal mikroskopi ile incelenmesi. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmamızda herpetik keratit tanısı almış 32 hastanın aktif atak geçirmekte olan 32 gözü birinci grubu oluşturdu. Aynı hastaların atak geçirmeyen diğer gözleri ikinci grubu oluşturdu. Sağlıklı gönüllülerden oluşan 18 kişinin 18 gözü ise kontrol grubunu oluşturdu. Her üç gruptan da gözyaşı örnekleri toplandı ve gözyaşında enflamatuar biyo-belirteçlerden olan NGF, VEGF, IL-2, IL-6, IFN-G, Sunstance P gibi sitokinler ELISA yardımıyla ölçüldü. Herpetik keratit hastalarının her iki gözüne de in-vivo konfokal mikroskopi ölçümü yapılarak epitel hücresi, ön stroma keratosit, arka stroma keratosit, endotel hücre sayısı, dentritik hücre sayısı ve Image-J programı kullanılarak korneal sinir pleksus ölçümü yapıldı. Ayrıca her gruba esteziyometre testi yapılarak korneal duyarlılıklar not edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak hesaplandı ve p0,05) NGF değeri kontrol grubunda hasta ve sağlam gözlere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu(p=0,029). Diğer ELISA sonuçları için gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı(p>0,05). Esteziyometre ölçümleri ile NGF değerleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Hasta göz grubunda epitel hücre sayısı ve sinir pleksusu sayısı sağlam göz grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşük saptandı (p değerleri sırasıyla; p=0,017, p=0,005). Hasta gözlerde endotel sayısı da düşük, ön ve arka stromal keratosit sayısı yüksek saptandı, ama fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (Hepsi, p>0.05). Korneal damarlanma olan ve olmayan hastaların sitokin düzeyleri arasında farklılık bulunmadı (p>0,05). Hasta gözlerin %53,6'sında çok sayıda dentritik hücre varken, bu oran diğer gözlerde sadece %8 idi (p0,05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Investigation of Clinical Findings in Herpetic Keratitis Patients, Levels of Inflammatory Cytokines in Tears, and Their Effects on the Cornea Using In-vivo Confocal Microscopy. MATERIALS AND METHODS: In our study, the first group consisted of 32 eyes from 32 patients diagnosed with herpetic keratitis who were experiencing an active attack. The second group was comprised of the unaffected eyes of the same patients. The control group consisted of 18 eyes from 18 healthy volunteers. Tear samples were collected from all three groups, and inflammatory biomarkers in the tears, such as NGF, VEGF, IL-2, IL-6, IFN-G, and Substance P, were measured using ELISA. In-vivo confocal microscopy was performed on both eyes of the herpetic keratitis patients to measure epithelial cells, anterior stromal keratocytes, posterior stromal keratocytes, endothelial cell count, dendritic cell count, and corneal nerve plexus using the Image-J program. Additionally, all groups underwent esthesiometry tests to record corneal sensitivities. The obtained data were statistically analyzed, p0.05). The NGF value was statistically significantly higher in the control group compared to both the patient and healthy eyes (p=0.029). No significant difference was found for other ELISA results between the groups (p>0.05). A significant relationship between esthesiometer measurements and NGF values was not established (p>0.05). In the patient eye group, the number of epithelial cells and nerve plexus was statistically significantly lower compared to the healthy eye group (p values: p=0.017, p=0.005, respectively). Endothelial cell count was also lower in patient eyes, while the anterior and posterior stromal keratocyte counts were higher, but the differences were not statistically significant (all p>0.05). No differences were found in cytokine levels between patients with and without corneal neovascularization (p>0.05). Dendritic cells were present in 53.6% of patient eyes, while this rate was only 8% in other eyes (p0.05).