2-hidroksiizokaproik asidin(HICA) gingival fibroblast ve periodontal ligament fibroblast üzerindekisitotoksisitesinin ve yara iyileşmesineetkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the cytotoxicity of 2-hydroxyisocaproicacid (hica) on gingival fibroblasts and periodontalligament fibroblasts and its effect on wound healing
  1. Tez No: 912372
  2. Yazar: HANDE GÜL KELEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TOKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Antiinflamatuar, antibakteriyel ve antifungal etkisi bilinen HICA'nın, insan gingival(HGF) ve periodontal ligament fibroblast hücreleri (HPdLF) üzerindeki sitotoksisitesini araştırmak, P.gingivalis lipopolisakkaridi ile stimüle edilen ve edilmeyen hücrelerin migrasyonuna etkisini değerlendirmek ve hücrelerden salınan IL-1β seviyelerine etkisini in vitro ortamda incelemektir. Gereç ve Yöntem: HGF ve HPdLF farklı HICA konsantrasyonlarına (20-10- 5-2,5-1 mg/ml) maruz bırakılarak 24,48 ve 72. saatte XTT test“ ”le hücre canlılıkları değerlendirildi. XTT testi sonucunda her hücre için üç farklı konsantrasyon seçildi. Pg-LPS ile stimüle edilen hücrelerde migrasyona etkisini değerlendirmek için yara çizik modelleri kullanıldı ve bu hücrelerden salınan IL-1β seviyeleri ELISA kiti kullanılarak tespit edildi. Bulgular: HICA'nın HGF için 5 mg/ml ve HPdLF 10 mg/ml ve üzerindeki konsantrasyonlar sitotoksik etki gösterdi. HGF ve HPdLF'nin IC50 değerleri sırasıyla 3.56 ve 5.28 mg/ml olarak hesaplandı. Yara çizik modelinde HGF hücrelerinde migrasyonu en fazla artıran konsantrasyon 3 mg/ml HICA olarak tespit edildi (p0,05). Sonuç: Çalışmanın sınırlamaları dahilinde, HGF hücreleri için 5 mg/ml, HPdLF hücreleri için 10 mg/ml ve daha yüksek konsantrasyonlardaki HICA sitotoksik olup HGF hücreleri LPS + 3 mg/ml HICA uygulaması kontrol grubu ile benzer hücre migrasyonu sağlamıştır. Bununla beraber terapötik bir ajan olarak HICA'nın diğer periodontal hücrelere ve periodontal mikrobiyotaya etkileri detaylıca incelenmeli ve periodontal hastalık patogenezindeki rolü araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigated the cytotoxicity of HICA, known for its anti-inflammatory, antibacterial, and antifungal effects, on human gingival (HGF) and periodontal ligament fibroblast cells (HPdLF). It also evaluated HICA's effects on the migration of P. gingivalis lipopolysaccharide (Pg-LPS)-stimulated and non-stimulated cells and examined its influence on IL-1β levels released in vitro. Materials and Methods: HGF and HPdLF cells were treated with varying concentrations of HICA (20-10-5-2.5-1 mg/ml), and cell viability was assessed using the XTT assay at 24, 48, and 72 hours. Three concentrations were selected for further testing based on XTT results. A wound scratch model was employed to assess cell m“grat”on, and IL-1β levels were measured via ELISA. Results: HICA concentrations of 3 5 mg/ml for HGF and 3 10 mg/ml for HPdLF showed cytotoxic effect. IC50 values of HGF and HPdLF were calculated as 3.56 and 5.28 mg/ml, respectively. In the wound scratch model, the concentration that increased the migration of HGF cells the most was found to be 3 mg/ml HICA (p0.05). Conclusion: HICA concentrations of ≥ 5 mg/ml for HGF and ≥10 mg/ml for HPdLF were cytotoxic. HGF cells treated with LPS + 3 mg/ml HICA showed comparable migration to the control group. Further research is needed to explore HICA's therapeutic potential in periodontal treatment.