Evre III periodontitisli hastalarda tükürük ve serum hem oksijenaz, arilesteraz ve nükleer faktör eritroid 2 ilişkili faktör 2 seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of saliva and serum heme oxygenase, arylesterase and nuclear factor erythroid 2-related factor 2 levels in patients with stage III periodontitis
- Tez No: 912374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBAHAR USTAOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı periodontal olarak sağlıklı ve evre III derece B periodontal hastalığa sahip bireylerden alınan tükürük ve serum örneklerindeki total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS), oksidatif stres indeksi (OSİ) arilesteraz (ARE), hem oksijenaz (HO-1), nükleer faktör eritroid 2 ilişkili faktör 2 (NRF-2) seviyeleri araştırılarak periodontitis patogenezinde hastalık aktivitesi ile ilişkisi ve tanısal değeri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 2 gruba ayrılmış, sistemik ve periodontal olarak sağlıklı 37 birey ve sistemik sağlıklı evre III derece B periodontitis 37 birey dahil edilmiştir. Klinik periodontal parametreler plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlama cep derinliği (SCD), sondlamada kanama (SK) ve klinik ataşman seviyesi (KAS) kaydedilmiş tükürük ve serum örnekleri toplanmıştır. TOS, TAS, OSİ, ARE, HO-1, NRF-2 düzeylerinin analizleri için ELISA yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to investigate total oxidant level (TOS), total antioxidant level (TAS), oxidative stress index (OSI), arylesterase (ARE), heme oxygenase (HO-1), nuclear factor erythroid 2 related factor 2 (NRF-2) levels in saliva and serum samples obtained from periodontally healthy individuals and individuals with stage III grade B periodontal disease and to reveal their relationship with disease activity and diagnostic value in the pathogenesis of periodontitis. Material and Methods: Our study was divided into 2 groups, 37 systemically and periodontally health individuals and 37 systemically healthy individuals with stage III grade B periodontitis were included. Clinical periodontal parameters plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (SCD), bleeding on probing (BOP) and clinical attachment level (CAL) were recorded and saliva and serum samples were collected. ELISA method was used for analyses of TOS, TAS, OSI, ARE, HO-1, NRF-2 levels. Results: Saliva TAS, serum TAS, serum TAS, serum ARE, serum NRF-2, serum NRF-2, saliva HO-1 levels were lower in periodontitis patients compared to healthy control group (p=0.015, p=