Menstruasyon semptomları ile denge, ayak bileği pozisyon hissi ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between menstrual symptoms, balance, ankle position sense and sleep quality
- Tez No: 912375
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK, DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, menstrual semptom şiddetinin denge parametreleri, ayak bileği pozisyon hissi ve uyku kalitesi ile ilişkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 18-30 yaşları aralığında olan ve düzenli menstrual döngüye sahip 50 sağlıklı kadın dâhil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, eşlik eden herhangi bir hastalık varlığı, ilaç kullanımı gibi sosyodemografik özelliklerinin yanı sıra menarş yaşı, ortalama döngü süresi ve menstruasyon süresi ile ilgili bilgileri kaydedildi. Bireylerden son üç aylık menstruasyon tarihlerini, demografik bilgilerin alındığı kayıt sayfasında belirtmesi istendi. Böylece bireylerin düzenli menstrual döngüye sahip oldukları doğrulandı. Çalışmaya katılmayı kabul eden bireylere menstruasyonun ilk günü Menstrüasyon Semptom Ölçeği (MSÖ) uygulanarak menstrual semptom şiddeti belirlendi. Poise Q10 cihazı ile postural stabilite ve denge, Y Denge Testi (YDT) ile dinamik denge, Flamingo Denge Testi (FDT) ile statik denge, gonyometre ile ayak bileği pozisyon hissi ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile uyku kalitesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the severity of menstrual symptoms and balance parameters, ankle position sense, and sleep quality. Fifty healthy women aged 18–30 years with regular menstrual cycles were included. Sociodemographic characteristics such as age, height, body weight, presence of any disease, and medication use, as well as information about menarche age, average cycle length, and menstruation duration, were recorded. Participants were asked to note their last three months' menstrual dates on the demographic data form to confirm regular menstrual cycles. The Menstrual Symptom Questionnaire (MSQ) was administered on the first day of menstruation to determine symptom severity. Postural stability and balance were assessed using the Poise Q10 device, dynamic balance with the Y Balance Test (YBT), static balance with the Flamingo Balance Test (FBT), ankle position sense with a goniometer, and sleep quality with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Significant relationships were found between the subscales and total score of the MSQ and balance parameters assessed with the Poise Q10 device (p0.05).