Kırk yaş altı mesane ürotelyal neoplazmlarında histopatolojik değerlendirmenin prognostik verilerle korelasyonu
Correlation of histopathologic evaluation with prognostic data in bladder urothelial neoplasm cases under forty years of age
  1. Tez No: 912384
  2. Yazar: MERVE OĞUZ DAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Ürotelyal karsinomlar yaşlı popülasyonu etkileyen malign tümörlerdir. Bu popülasyonda klinikopatolojik özellikler, prognostik parametreler ve immünprognostik karakterler dokümante edilmiştir. Ancak olgu sayısının az olması nedeni ile genç hastalarda veriler sınırlıdır. İmmünoterapi uygulamaları ile genç hastalardaki histopatolojik özellikler ve konvansiyonel prognostik parametreler dışında immün mikroçevre durumu kritik önem kazanmıştır. Bu noktada PD-1/PD-L1 ile bir kanser testis antijeni olan PRAME, ileri yaş grubunda elde edilen bulgularla dikkat çekmektedir. Çalışmamızda bu nadir olgu grubunda histopatolojik özellikler ve konvansiyonel parametreler eşliğinde PD-L1 ve PRAME ekspresyonlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada 2008-2023 yılları arasında raporlanmış mesane örnekleri dokümante edildi. Başvuru tarihinde 40 yaş altında olan olgular (n=66) çalışmaya alındı. Dünya Sağlık Örgütü 2022 klasifikasyonuna göre değerlendirildi. Hikaye, nüks, progresyon sorgulandı. Malign olgularda tümör derecesi ve invazyon durumu not edildi. 46 olguya ait 52 örneğe PD-L1 (SP263 ve 22C3) ve PRAME immünohistokimyaları uygulandı. PD-L1, tümör proporsiyon skoru (TPS) ve immün hücre skoru (ICS), PRAME yaygınlık, şiddet ve kombine skorlamaları ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda yaş ortalaması 31,53'tür. Olguların %60,6'sı düşük, %16,7'si yüksek dereceli karsinom, %9,1'i düşük malignite potansiyelli papiller ürotelyel neoplazi olarak değerlendirildi. Papillomun dahil olduğu benign kategori %13,6'dır. Olguların %22,7'sinde nüks, %4,5'inde progresyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Urothelial carcinomas are rare in young population. So the clinicopathologic and prognostic data is limited for patients under 40 years. More importantly, there are only a few stuides about the immune microenvironment. Considering the importance of immunotherapy, we aimed to evaluate the expressions of PD-L1 and PRAME (a cancer testis antigen) with respect to clinicopathologic characteristics in young paitents. Materials and Methods: We have documanted the bladder specimens reported between 2008 and 2023. Cases (n = 66) who were under 40 years of age at the time of presentation were included in the study. Slides were evaluated according to the World Health Organization 2022. Patient's history, tumor recurrence, and progression were questioned. Grade and invasion status were noted in carcinomas. PD-L1 (SP263 and 22C3) and PRAME immunohistochemistry were evaluated in 46 patients. PD-L1 was evaluated with tumor proportion score (TPS), and immune cell score (ICS). PRAME was evaluated according to the intensity and extent of staining and a combined score was calculated. Results: The mean age was 31.53 years. 60.6% of the cases were classified as low-grade, 16.7% as high-grade carcinoma, and 9.1% as papillary urothelial neoplasia with low malignancy potential. The benign category including papilloma was 13.6%. Recurrence was detected in 22.7% of cases and progression in 4.5%.