Son dönem böbrek hastalığı nedeniyle canlı böbrek transplantasyonu yapılan ve nöromüsküler blokaj için roküronyum kullanılan hastalarda sugammadex'in etkinliği ve güvenliği
Efficacy and safety of sugammadex in patients with living kidney transplantation due to end-stage renal disease and rocuronium used for neuromuscular blockade
- Tez No: 912399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Sugammadeks (Bridion®), roküronyum ve vekuronyum gibi aminosteroidal nöromüsküler bloke edici ajanları (NMBA'lar) seçici olarak kapsüllemek için tasarlanmış, nöromüsküler bloğun (NMB) hızlı bir şekilde tersine çevrilmesini sağlayan modifiye bir siklodekstrindir. Üretilen sugammadeks-NMBA kompleksi inaktif ve hidrofiliktir ve esas olarak böbrekler tarafından atılır. Şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda hem roküronyum hem de sugammadeksin farmakokinetiği değişir ve bu nedenle sugammadeks ile NMB geri dönüşü tahmin edilemez veya eksik olabilir. Literatürde bazı vaka raporları böbrek naklinde rokuronyum ve sugammadeksin güvenli kullanımını gösterse de, böbrek nakli sırasında sugammadekse maruz kalma göz önüne alındığında, mevcut güvenlik verileri yetersizdir. Bu çalışmada, son dönem böbrek yetmezliği tanısıyla canlıdan böbrek nakli yapılan hastalarda perioperatif dönemde ve yakın dönem takipte sugammadeks'in etkinliğini ve güvenliliğini geriye dönük olarak araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Transplantasyon ve Robotik Cerrahi Merkezinde 01.01.2019-13.09.2022 tarihleri arasında canlıdan böbrek transplantasyonu cerrahisi geçiren 158 yetişkin hasta dahil edilmiştir. Hastaların verileri hasta izlem dosyaları ve hastane bilgi sistemi veri tabanından elde edilmiştir. Hastaların demografik verileri, anestezi süresi, ameliyat süresi, Anestezi Sonrası Bakım Ünitesi (ASBÜ)'nde kalış süresi ve taburculuk süresi gibi parametreler, kullanılan ilaçlar ve sıvılar, kan ve kan ürünleri, perioperatif diyaliz bilgileri, intraoperatif ve postoperatif kan gazı değerleri (pH, pO2, pCO2, HCO3, Hb, O2 satürasyonu, laktat), preoperatif ve postoperatif 1, 2, 3 ve 7. günler ve postoperatif 1. ay böbrek fonksiyonu tetkikleri (kreatinin, GFR, BUN, proteinüri), perioperatif vital bulguları ve postoperatif dönemde kas güçsüzlüğü ve kas güçsüzlüğüne bağlı gelişebilecek solunumsal komplikasyonlar kaydedilmiştir. Hastalar, sugammadeks kullanılıp kullanılmadığına ve postop derlenme sonrası servise devir veya ASBÜ'ye nakil durumlarına göre gruplara ayrılarak değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada özellikle, roküronyum kaynaklı nöromüsküler blokajın geri çevrilmesi için önerilen dozlarda sugammadeks'in kullanımının, sugammadeks uygulanmayan kontrol grubuna kıyasla böbrek fonksiyonu ve postoperatif solunum komplikasyonları üzerindeki etkisini değerlendirmek hedeflenmiştir. Sugammadeks uygulanan hastalarda Sugammadeks uygulanmayan hastalara göre 1. gün kreatinin değeri anlamlı olarak daha yüksek (p=0,034), 1. gün ve 2.
Özet (Çeviri)
Objective: Sugammadex (Bridion®) is a modified cyclodextrin designed to selectively encapsulate aminosteroidal neuromuscular blocking agents (NMBAs) such as rocuronium and vecuronium, resulting in rapid reversal of neuromuscular blockade (NMB). The sugammadex-NMBA complex produced is inactive and hydrophilic and is primarily excreted by the kidneys. The pharmacokinetics of both rocuronium and sugammadex may be altered in patients with severe renal maintenance, and therefore, NMB recycling with sugammadex may be unpredictable or incomplete. Although some case reports in the literature report the safety of rocuronium and sugammadex in kidney transplantation, exposure to sugammadex during kidney transplantation is insufficient, and available safety data are lacking. This is an ongoing effort to retrospectively investigate the safety and reliability of sugammadex in the perioperative period and close follow-up of living donor kidney transplants. Materials and Methods: The study included 158 adult patients who underwent living donor kidney transplantation surgery at Akdeniz University Faculty of Medicine Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Transplantation and Robotic Surgery Center between 01.01.2019 and 13.09.2022. The data of the patients were obtained from patient follow-up files and hospital information system database. Demographic data of the patients, parameters such as duration of anesthesia, duration of surgery, duration of stay in the Post-Anesthesia Care Unit (ASCU) and discharge time, drugs and fluids used, blood and blood products, perioperative dialysis information, intraoperative and postoperative blood gas values (pH, pO2, pCO2, HCO3, Hb, O2 saturation, lactate), preoperative and postoperative 1st, 2nd, 3rd and 7th days and postoperative 1st month renal function tests (creatinine, GFR, BUN, proteinuria), perioperative vital findings, and muscle weakness and respiratory complications that may develop due to muscle weakness in the postoperative period were recorded. The patients were evaluated by dividing into groups according to whether sugammadex was used and whether they were transferred to the ward or transferred to the ASCU after postoperative recovery. Results: This study aimed to evaluate the effect of the use of sugammadex at the recommended doses for reversal of rocuronium-induced neuromuscular blockade on renal function and postoperative respiratory complications compared to the control group without sugammadex. In patients with sugammadex, day 1 creatinine values were significantly higher and day 1 and day 2 eGFR values were significantly lower than in patients without sugammadex. Creatinine and eGFR values measured at other times were not found to be different between the groups. Postoperative HCO3 and lactate values were measured significantly lower in patients with sugammadex and this difference was found to be statistically significant. When we examined the biological characteristics of the groups we determined in our study, it was seen that the frequency of postoperative ASBU transfer increased with increasing age and the presence of CVD (p=0.001). In the correlation analyses; There was no significant correlation between postoperative pO2 value and 3rd day creatinine value (p=0.071), while a low-level significant correlation was observed between 3rd day eGFR in the same direction (r=0.168; p=0.037).