Değerler eğitimi bağlamında Anadolu masalları : Anadolu Masalları eğitim seti üzerine bir inceleme
Anatolian tales in the context of values ​​education: An Review on The Anatolian Tales training set
  1. Tez No: 912398
  2. Yazar: İNCİNUR EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çağın getirdiği değişimlerle birlikte Anadolu masallarının unutulmaya yüz tuttuğunu fark eden Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçmiş ve kültürel kodları gelecek nesillere aktarmak için“Öğretmenlerin Dilinden Öğrencilerin Paletinden Anadolu Masalları”projesini geliştirmiştir. 2019 yılında Millî Eğitim Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliği ile hayata geçirilen“Öğretmenlerin Dilinden Öğrencilerin Paletinden Anadolu Masalları”projesi kapsamında Anadolu masalları derlenmiştir. Bu kapsamda derlenen masallar pedagojik kontrollerden geçirilerek akademisyenlerce incelenmiştir.“Anadolu Masalları İlkokul 1-2 Eğitim Seti”oluşturulmuştur. Bu araştırmanın temel amacı Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Masalları İlkokul 1-2 Eğitim Setini kapsayan 15 masalın içeriğinde geçen değerleri belirlemektir. Söz konusu masallarda Milli Eğitim Bakanlığının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programında yer alan 10 kök değer esas alınmıştır. Çalışmada, masallar aracılığıyla kök değerlerin nasıl öğretileceği hususunda öğretmenlere, ebeveynlere, masal ve değerler eğitimi alanında çalışma yapacaklara tavsiyeler verilmektedir. Bu tavsiyeler; din eğitimi ve öğretimi alanında masalların kullanımını yaygınlaştırmayı ve masalların doğru bir biçimde nasıl kullanılabileceğini göstermeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi modeli kullanılmıştır. Veriler doküman incelemesi yöntemiyle toplanmıştır. Bulgu ve yorumlar bölümünde literatür tarama metodu içinde de değerlendirilebilen belgesel tarama yönteminin içerik çözümlemesi tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın örneklemi olan Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Masalları İlkokul 1-2 eğitim setinde yer alan masallar kök değer başlıkları adı altında incelenmiştir. Ardından masallarda tespit edilen kök değer ifadeleri tablolar ile kayıt altına alınmıştır. Hangi kök değerin hangi masalda ön planda olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Analiz ve incelemeler sonucunda Millî Eğitim Bakanlığı Anadolu Masalları İlkokul 1-2 eğitim setinde yer alan 10 kök değerin 204 defa geçtiği tespit edilmiş, bu değerlerden en çok bulunan değerin sorumluluk değeri olduğu görülmüştür. Özdenetim değeri ve yardımseverlik değeri de masallarda öne çıkan diğer değerlerdir. Masallarda en az bulunan değer ise vatanseverlik değeridir. Masallardan elde edilen bulgu ve yorumlar incelendiğinde, Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Masalları ilkokul 1-2 eğitim setinin hem değerler eğitimi ve din eğitimi açısından hem de kültür ve gelenekleri tanıtma açısından fayda sağlayıcı bir nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Realizing that Anatolian tales were about to be forgotten with the changes brought by the age, the Ministry of National Education took action and developed the“Anatolian Tales from the Language of Teachers to the Palette of Students”project in order to transfer cultural codes to future generations. Anatolian tales were compiled within the scope of the“Anatolian Tales from the Language of Teachers to the Palette of Students”project, which was implemented in 2019 with the cooperation of the Ministry of National Education and the UNESCO Turkish National Commission. The compiled tales were subjected to pedagogical checks and examined by academics. The“Anatolian Tales Primary School 1-2 Education Set”was created. The main purpose of this research is to determine the values in the content of 15 tales comprising the Anatolian Tales Primary School 1-2 Education Set of the Ministry of National Education. The 10 root values in the religious culture and moral knowledge teaching program of the Ministry of National Education were taken as basis in the tales in question. In the study, recommendations are given to teachers, parents and those who will work in the field of tales and values education on how to teach root values through tales. These recommendations are; aims to popularize the use of fairy tales in the field of religious education and teaching and to show how fairy tales can be used correctly. In this study, the document analysis model, which is one of the qualitative research methods, was used. The data was collected by document review method. In the findings and comments section, the content analysis technique of the documentary screening method, which can also be evaluated within the literature review method, was used. In this context, the fairy tales in the Ministry of National Education Anatolian Tales Primary School 1-2 training set, which are the sample of the study, were examined under the title of root value. Then, the root value expressions detected in the fairy tales were recorded with tables. It was tried to determine which root value was prominent in which fairy tale. As a result of the analysis and examinations, it was determined that the 10 root values in the Ministry of National Education Anatolian Tales Primary School 1-2 training set were mentioned 204 times, and it was seen that the most common value among these values was the value of responsibility. The value of self-control and the value of helpfulness are other values that stand out in fairy tales. The least common value in fairy tales is the value of patriotism. When the findings and comments obtained from the tales were examined, it was seen that the Ministry of National Education Anatolian Tales primary school 1-2 education set was beneficial in terms of both values education and religious education and in terms of introducing culture and traditions.