Medyanın çocuk suçlulara yönelik tutumu ve toplumda suçlu çocuk algısı
Media's attitude towards juvenile delinquents and society's perception of juvenile delinquents
  1. Tez No: 912407
  2. Yazar: NİDA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Medya, kitleler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Medyanın sunduğu içeriklere yönelik tutum toplumsal algıyı da şekillendirmektedir. Haber dili ve kullanılan etiketlere yönelik toplumda belirli bir algının oluşmasını sağlamaktadır. Bu noktada çocuk suçluluğu konusunun haber içeriklerinde sunuluş tarzı da önem taşımaktadır. Çocuklara yönelik sunulan haberlerde dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Bu noktalara dikkat edilmediği takdirde kitleler için bir algı kazandırılmış olur. Bu algının olumlu ya da olumsuz olması medya içeriklerinde kullanılan dile bağlıdır. Bu araştırmada, Ocak 2000- Nisan 2024 yılları arasında yayınlanan gazete ve televizyon haberlerinin çocuk suçlulara yönelik yapılan haberlerde nasıl bir tutum sergilediği ve yayınlanan televizyon haberlerinin yarattığı algı analiz edilmiştir. Araştırma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde medya ve suç kavramları analiz edilmiştir. İkinci bölümde çocuk kavramı, çocukluğun tarihsel süreci ve çocuk suçluluğunun biyolojik, psikolojik ve toplumsal nedenleri analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Ocak 2000-Nisan 2024 yılları arasında çocuk suçlularla ilgili yayımlanan haberler ve bu haberlere gelen kullanıcı yorumları içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The media has a significant impact on the masses. The media's attitude towards the content it presents also shapes social perception. It ensures the formation of a certain perception in the society towards the news language and the labels used. At this point, the way juvenile delinquency is presented in news content is also important. There are many points to be considered in the news presented for children. If these points are not paid attention to, a perception is gained for the masses. Whether this perception is positive or negative depends on the language used in media content. In this study, the attitudes of newspapers and television news published between January 2000 and April 2024 towards juvenile offenders and the perception created by the television news were analyzed. The research consists of an introduction and three chapters. In the first part, the concepts of media and crime are analyzed. In the second part, the concept of child, the historical process of childhood and the biological, psychological and social causes of juvenile delinquency are analyzed. In the third part, the news published between January 2000 and April 2024 about juvenile delinquents and user comments on these news were analyzed with the content analysis technique.