Bridge21 modeli uygulamalarının öğrencilerin matematiksel problem çözme becerilerine, 21. yüzyıl beceri ve sosyomatematiksel norm algılarına etkisi
The Impact of Bridge21 model applications on students' mathematical problem-solving skills, perceptions of 21st century skills and sociomathematical norms
  1. Tez No: 912416
  2. Yazar: SEVGİ BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ASLANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmanın amacı Bridge21 öğrenme modelinin 8. sınıf öğrencilerinin matematiksel problem çözme becerilerine, matematik öğreniminde 21. yüzyıl beceri algılarına ve sosyomatematiksel normlarına etkisini incelemektir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırma; bir ortaokulda seçmeli derste işbirlikli, proje tabanlı ve teknoloji aracılı Bridge21 öğrenme modeli çerçevesinde, problem çözme ve etkinlik yapma süreçleri boyunca hem öğretim hem de araştırma süreci yürütülerek gerçekleştirilmiştir. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz döneminde gerçekleştirilen çalışmanın katılımcıları; amaçlı örnekleme yöntemine göre seçilmiş 8. sınıf öğrencileridir. İç içe (gömülü) karma desenin kullanıldığı çalışmada nitel aşamayı oluşturan ve ikincil yöntem olan durum çalışması, nicel aşamayı oluşturan ve baskın yöntem olan ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel yöntemin içerisine iç içe geçirilmiştir. Böylece nitel aşamanın nicel aşamayı açıklaması sağlanmıştır. Nicel veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“21. Yüzyıl Becerileri Algı Ölçekleri”ve“Matematiksel Problem Çözme Becerileri Testi”ile nitel veriler ise araştırmacı gözlemleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler, etkinlik çalışma kâğıtları ve öğrenci günlüğü kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın uygulama aşaması araştırmacı tarafından geliştirilen günlük yaşam durumlarına ait matematiksel problem içeren 7 etkinlikle gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi, nicel verilerin analizinde ise betimsel ve çıkarımsal istatistiksel analizler kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda Bridge21 öğrenme modelinin 8. sınıf öğrencilerinde matematiksel problem çözme becerilerinin ve problem çözme sürecindeki sosyomatematiksel normlarının gelişiminde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte modelin, 21. yüzyıl becerilerinden iletişim ve işbirliği ile insiyatif ve girişimcilik becerileri algısı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunurken analitik beceriler ile bilgi işleme becerileri algısı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the Bridge21 learning model on the 8th-grade students' mathematical problem-solving skills, perceptions of 21st-century skills in mathematics learning, and sociomathematical norms. In line with these objectives, the research was carried out in a middle school as part of an elective course, within the framework of the collaborative, project-based, and technology-assisted Bridge21 learning model, during both the teaching and research processes throughout problem-solving and activity completion. The participants of the study conducted in the fall semester of the 2023-2024 academic year were 8th-grade students selected through purposeful sampling. The study used an embedded mixed design, where the qualitative phase, consisting of a case study as the secondary method, was embedded within the quantitative phase, which was the dominant method using a pre-test and post-test control group quasi-experimental design. This ensured that the qualitative phase helped explain the quantitative phase. Quantitative data were collected using the“21st Century Skills Perception Scales”and the“Mathematical Problem Solving Skills Test,”which were developed by the researcher. Qualitative data were gathered through researcher observations, semi-structured interviews, activity worksheets, and student diaries. The implementation phase of the research was carried out with 7 activities containing mathematical problems from real-life situations, developed by the researcher. Descriptive analysis and content analysis were used for the analysis of qualitative data, while descriptive and inferential statistical analyses were employed for the quantitative data. Based on the findings of the research, it was concluded that the Bridge21 learning model was effective in the development of mathematical problem-solving skills and sociomathematical norms during the problem-solving process of 8th-grade students. Furthermore, the model was found to have a significant effect on the perception of communication and collaboration, as well as initiative and entrepreneurship skills, while it did not have a significant effect on the perception of analytical skills and information processing skills. Based on the results of the study, various recommendations were made.