Kemik kavitelerine değişik hacimlerde uygulanan kemik sementinin ve değişik sıcaklıklardaki suyun, kavite duvarına belirli uzaklıklarda, turnikeli ve turnikesiz uygulamalarda meydana getirdiği sıcak...
In vivo investigation of the temperature effect of different volumes of bone cement and hot water at different temperatures at predetermined distances to the cavity walls prepaved at sheep femoral condyles with.
  1. Tez No: 91244
  2. Yazar: NESLİHAN ELAZIĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
96 Bu çalışmada toplam 16 adet dişi erişkin koyunun (Ovis aries) turnikeli ve turnikesiz arka bacaklarında, kondiler bölgelerinde 10, 12 ve 15 cm3 hacminde açılan kavitelere uygulanan kemik sementinden ve 60, 70, 75, 80 ve 100 °C sıcak sudan elde edilen ısının kavite duvarına 1 mm, 2mm, 3mm ve 10 mm uzaklıklarda yarattığı sıcaklık araştırılmıştır. Yapılan bu çalışmada vücut sıcaklığı 38 °C olan deneğin operasyona başlamadan ölçülen kemik içi ısısı ortalama 28 °C olarak hesaplanmıştır. Kortikal kemikte geri dönüşümsüz enzimatik bozulmanın 30 saniye süreyle uygulanan 50 °C sıcaklıkta, morfolojik kortikal kemik doku nekrozunun 70 °C, spongioz kemik nekrozunun ise 55-70 °C gerçekleştiği gözönüne alınırsa, bu çalışmada 10, 12, ve 15 cm3 turnikeli ve turnikesiz sement uygulamalarında kavite duvarındaki hiçbir uzaklıkta bu sıcaklıklara ulaşılmamıştır. Bu üç hacimdeki sement uygulamalarından, oluşturdukları sıcaklık gradientleri gözönüne alınırsa; 1 mm ve 2 mm uzaklıklarda At 12 °C ve üzerinde 30 saniye süreyle sadece turnikeli 15 cm3 sement uygulamasında çıkmıştır. 12 cm3 ve altındaki hacimlerde uygulanan sement, kavite duvarında 1 mm ve 2 mm uzaklıklarda hücre nekrozu meydana getirecek kadar sıcaklık gradienti oluşturmamaktadır. Bu hacimlerde 1 mm ve 2 mm uzaklıklarda hücre nekrozu meydana getirecek yeterli sıcaklık gradienti 12 dakika süreyle minimum 80 °C turnikeli ve turnikesiz sıcak su uygulaması ile sağlanabilir. Bu çalışmada 100 °C sıcak su uygulamasının operasyon sırasında kemik ve yumuşak dokuda gözle görülebilir yaygın nekroz belirtisi olan yeşil, siyah renk oluşumu gözlenmiş olup, 100 °C sıcak su uygulaması uygun bulunmamıştır. Turnikeli ve turnikesiz sıcak su uygulamalarında operasyon sırasında makroskobik olarak nekroz belirtisi olan renk değişikliği 80 °C sıcak su uygulamasında, sadece kemik kavitesi içinde gözlenmiştir, çevre kemik, kas, yumuşak dokular normal renktedir ve bu deneklerde postoperatif erken komplikasyon gelişmemiştir. Bu nedenle sıcak su uygulamalarında 80 °C optimum bir sıcaklık olarak belirlenmiştir Sement ve tüm sıcak su uygulamalarının her ikisinde de ekleme zarar verecek kadar sıcaklık gradienti oluşmamıştır. Bu sebeblerden dolayı 12 dakika süreyle uygulanan 80 °C suyun semente bir alternatif olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
97 SUMMARY In this study, we have studied on the lower extremities with and without tourniquet, bone cement which were applied on the cavities at 10, 12, 15 cm3 volumes in the condyles of 16 adult female Ovies aries type sheep. And also we have searched the heat which was produced from the hot isotonic solution at 60, 70, 75, 80, 100 °C at the distances of 1 mm, 2 mm, 3 mm and 1 cm to the cavity wall. In this project the average body temperature of the sheep was mean 38 °C, and the intramedullary temperature was mean 28 °C preoperatively. When we consider the fact that irreversible enzymatic degradation of cortical bone comes out at 50 °C for 30 seconds, morphological evidence of cortical bone necrosis comes out at 70 °C and morphological evidence of cancellous bone necrosis comes out at between 55 and 70 °C, at all volumes, bone cement application didnot produce the above mentioned temperatures at neither distances with or without the use of a tourniquet. The temperature gradient equal to or above 12 °C increased only at 15 cm3 cement volume for 30 seconds. 80 °C hot water applied for 12 minutes produced temperature gradients high enough to cause necrosis at 1 and 2 mm distances from the cavity walls either with or without tourniquet. To cause predictable bone tissue necrosis, Cement volumes of 12 cm3 or less couldnot produce enough temperature gradient at neither 1 nor 2 mm distances. 100 °C hot water application produced gross black-green discoloration of bone and surrounding soft tissues indicating wide necrosis, but 80 °C hot water application caused discoloration only at the cavity walls. No complication encountered postoperatively at the 80 °C treated group. Neither bone cement nor hot water caused any harm to the neighbouring joint space. For that reasons, 80 °C hot water application seemed to be the optimum temperature and it is thought that it would be an alternative to cement application.