Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin psikososyal bakım yetkinliği ile merhamet yorgunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychosocial care competence and compassion fatigue of nurses working in intensive care
  1. Tez No: 912442
  2. Yazar: MELİKE GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA BAŞOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin psikososyal bakım yetkinliği ile merhamet yorgunluğu düzeylerini belirlemeyi, aralarındaki ilişkiyi incelemeyi ve etkileyen değişkenleri saptamak amacıyla gerçekleşti. Şubat-Mart 2024 tarihleri arasında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan ve katılan 188 hemşire ile yürütülen bu tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırmada Katılımcı Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği (MYKÖ) ve Psikososyal Bakım Yeterliliği Öz Değerlendirme Ölçeği (PBYÖDÖ) kullanılarak veriler toplandı. Analiz sürecinde ise tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (Oneway ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve LSD post hoc testi uygulandı. Katılımcıların %55,9'unun 26-30 yaş aralığında, %52,7'sinin erkek ve %71,8'inin bekar olduğu belirlendi. PBYÖDÖ toplam puan ortalaması 64,14±13,47, MYKÖ toplam puan ortalaması 68,73±23,70 olarak bulundu. PBYÖDÖ ile MYKÖ arasındaki ilişki incelendiğinde; aralarında herhangi bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the psychosocial care competence and compassion fatigue levels of intensive care nurses, to examine the relationship between them, and to determine the affecting variables. In this descriptive and correlational study conducted with 188 nurses working and participating in Şanlıurfa Training and Research Hospital between February and March 2024, data were collected using the Participant Information Form, Compassion Fatigue Brief Scale (CFS) and Psychosocial Care Competence Self-Assessment Scale (PBYÖDÖ). Descriptive statistics, Independent Samples Test, One-Way Analysis of Variance (Oneway ANOVA), Pearson Correlation Analysis and LSD post hoc test were applied in the analysis process. It was determined that 55.9% of the participants were between the ages of 26-30, 52.7% were male, and 71.8% were single. The total mean score of PBESÖ was found as 64.14±13.47, and the total mean score of MYKÖ was found as 68.73±23.70. When the relationship between PBESÖ and MYKÖ was examined; no relationship was found between them.