Erzurum ilinde kadınların sağlık okuryazarlığı düzeyi ve sosyodemografik özelliklerinin kanser taramalarına katılım durumları ile ilişkisi
Relationship between women's health literacy level and sociodemographic characteristics and their participation in cancer screening in erzurum province
  1. Tez No: 912455
  2. Yazar: ESRA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE KOŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Amaç: Çalışmada Erzurum ili merkez ilçelerinde ikamet eden 40-70 yaş arası kadınların kanser taramalarına katılım davranışlarının belirlenmesi, bireylerin sağlık okuryazarlığı ile sosyodemografik özelliklerinin taramalara katılım üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışmanın evrenini Erzurum ili merkez ilçelerinde yaşayan 40-70 yaş arası 62.695 kadın oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü 658 kişi hesaplanmıştır. Merkez ilçelerde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerine gidilerek bu kurumlara başvuran kadınlara anket formu yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulanmıştır. Bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesi için Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS-20 paket programına aktarılarak tanımlayıcı istatistiklerin yanısıra ki-kare testleri ve binary lojistik regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to determine the participation behaviors of women aged 40-70 years residing in the central districts of Erzurum province in cancer screenings and to examine the effect of health literacy and sociodemographic characteristics of individuals on participation in screenings. Method: The population of this cross-sectional study consisted of 62.695 women aged 40-70 years living in the central districts of Erzurum province. The sample size was calculated as 658 people. Family Health Centers in the central districts were visited and the questionnaire form was applied to women who applied to these institutions by face-to-face interview technique. Turkey Health Literacy Scale-32 was used to determine the health literacy levels of individuals. The data obtained were transferred to the SPSS-20 package program and descriptive statistics as well as chi-square tests and binary logistic regression analyses were used.