Türk vergi hukukunda uzlaşmanın etkinliği: Alan araştırması temelli bir değerlendirme
The effecti̇veness of tax reconciliation in Turkish tax law: an Empirical evaluation
  1. Tez No: 912459
  2. Yazar: NAİL UMUT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Uzlaşma Müessesesi, vergi sisteminde mükellefler ile vergi idaresi arasındaki uyuşmazlıkların yargı yoluna başvurmadan, barışçıl bir şekilde çözümlenmesini sağlayan temel bir idari mekanizmadır. Bu müessese, mükelleflerin vergi yükümlülüklerine uyumlarını artırmak ve vergi idaresinin tahsilat süreçlerini hızlandırmak amacıyla geliştirilmiştir. Ancak, mükelleflerin uzlaşma sürecine katılımı ve bu sürecin etkinliği, vergi adaletinin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Türk Vergi Kanunlarında yer alan“Uzlaşma Müessesesi”detaylı bir şekilde ele alınmış, bu müessesenin etkinliği, yeterliliği ve caydırıcılığı, Türkiye genelinde 457 katılımcı nezdinde yapılan anket çalışmasının sonuçları ile birlikte değerlendirilmiştir. Çalışma, uzlaşma sürecinin mükellefler üzerindeki etkilerini, mükellef memnuniyetini ve vergi idaresi ile mükellefler arasındaki güven ilişkisini derinlemesine analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Tax Reconciliation Mechanism serves as a critical administrative tool designed to resolve disputes between taxpayers and the tax administration amicably, without resorting to litigation. This mechanism was developed to enhance taxpayers' compliance with their tax obligations and to expedite the tax collection processes of the tax administration. However, the participation of taxpayers in the reconciliation process and the effectiveness of this process are of paramount importance for ensuring tax justice. This study provides a comprehensive examination of the“Tax Reconciliation Mechanism”as enshrined in Turkish Tax Law, evaluating its effectiveness, adequacy, and deterrent effects based on the results of a survey conducted with 457 participants across Turkey. The study offers an in-depth analysis of the impact of the reconciliation process on taxpayers, taxpayer satisfaction, and the trust relationship between the tax administration and taxpayers.