4857 sayılı kanuna göre fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma
Overtime and working for extra hours according to law numbered 4857
- Tez No: 912460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK KOCAGİL ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türk İş Hukuku Mevzuatı içerisinde çalışma süresi kavramı iş sözleşmesinin esaslı unsurlarından birisidir. Bununla birlikte yine çalışma süresi, işçi ve işveren arasındaki problemli konuların da başında gelmektedir. Bu konu ile ilgili olarak günümüze kadar birçok farklı araştırma ve inceleme yapılmıştır. Çalışmamızda, Türk İş Hukuku Mevzuatında kendisine yer edinmiş olan, çalışma türleri, çalışma süreleri, fazla çalışma, fazla sürelerle çalışma ve bu çalışmalara bağlanan hukuki sonuçlar yasal düzenlemeler ve yüksek yargı içtihatları da dikkate alınmak suretiyle açıklanmaya çalışılmıştır. Türk İş Hukuku Mevzuatı dahilinde fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma kavramlarını anlayabilmek için öncelikle sınırları belirlenmiş olan normal çalışma sürelerini anlamak gerekmektedir. Daha sonrasında ise kanunen ve taraflarca belirlenmiş olan bu çalışma sürelerinin aşılması durumunda işbu tezimizin konusunu oluşturan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma kavramları gündeme gelecektir. Bu noktada işçi tarafından gerçekleştirilmiş olan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışmaların karşılığında kendisine, kanunen tanınmış olan serbest zaman kullanma hakkı kullandırılabilecek veyahut yine bu çalışmalarının karşılığı olarak zamlı ücret ödemesi yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Within the Turkish Labor Law legislation, the concept of working time is one of the essential elements of the employment contract. However, working time is also one of the most problematic issues between employees and employers. Many different researches and studies have been conducted on this subject until today. In out study, we will try to explain the types of work, working hours, overtime, working for extra hours and the legal consequences connected to these works, which have a place in Turkish Labor Law legislation, by taking into account the legal regulations and the Supreme Court precedents. In order to understand the concepts of overtime within teh Turkish Labor Law legistilation, it is first necessary to understand the normal working hours, the limits of which are determined. Later,if these working hours determined by law and by the parties are exceeded, the concepts of overtime and working for extra hours, which are the subject of this thesis, will come to the fore. At this point, the worker may be given the legally recognized right to use free time in return for overtime and overtime work, or he may be paid an increased wage in return for this work.