An experimental study on wave power absorption from a breakwater integrated oscillating water column
Dalgakıran'a yerleştirilmiş salınımlı su sütunu cihazının dalga enerjisi emilimi üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 912464
  2. Yazar: OZAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. SIMING ZHENG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Plymouth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde genellikle kabul gören bir durum olarak dalga enerjisinin kullanımı, oldukça umut verici bir yeşil enerji konsepti olarak durmaktadır. Bu alan içinde Salınımlı Su Sütunu (SSS) Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü (DED) önemli bir alt küme olarak ortaya çıkmıştır ve bu çalışmada, SSS cihazlarının endüstri ve akademideki tarihçesi hakkında kısa bir bilgi verilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, SSS cihazlarını etkileyen, dalga genliği, dalga açısı ve su derinliği gibi hidrodinamik faktörlerin etkilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Bu amaçla, Plymouth Üniversitesi COAST Laboratuvarındaki havuz içinde bir dalgakıran ve ona sabඈtlenen Salınımlı Su Sütunu Cihazı için deney ortamı oluşturuldu. Deneysel koşullar ve test günü gözlemleri kaydedildi ve bulgular ile deneysel veriler MATLAB ve Excel aracılığıyla değerlendirildi. Deneysel testlerin nihai ürünü olan Salınımlı Su Sütunu cihazı verimlilikleri, farklı dalga kurulumları altında karşılaştırıldı ve bu SSS cihazının en verimli dalga enerjisi kullanım senaryolarının bulunması için bir bakış açısı geliştirildi.
Özet (Çeviri)
As commonly acknowledged in contemporary times, the utilization of wave energy stands as a highly promising green energy concept. Within this domain, the Oscillating Water Column (OWC) Wave Energy Converter (WEC) emerges as a notable subset which is briefly introduced in this paper, regarding its historical evolution within both industry and academia. The main objective of this study is to enhance comprehension of the key parameters governing OWC devices, including hydrodynamic factors like wave amplitude, wave angle, water depth, and a geometric factor, namely orifice size. To achieve this, an experimental setup was created within the small basin at the COAST Laboratory of the University of Plymouth. The experimental conditions and test day observations are noted, and the findings are evaluated with the procession of the experimental data via MATLAB and Excel. Final product of the experimental tests, namely the Capture Width Ratios, allowed to make comparisons of different wave setups and provided an insight to find the most efficient wave energy harnessing scenarios of this OWC device.