Koroner by-pass cerrahisinde, ICG ile floresan görüntüleme ve TTFM (transit-time flowmeter measurement) ölçümleri kullanılarak by-pass greftlerinde akımların karşılaştırılarak erken ve orta dönem sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of early and mid-term results in coronary by-pass surgery by comparing flows in by-pass grafts using fluorescence imaging with icg and TTFM (transit-time flowmeter measurement) measurements
  1. Tez No: 912465
  2. Yazar: HAKAN USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada amacımız, Koroner Arter By-Pass Greftleme (CABG) operasyonlarında kullanılan greftlerin ve yapılan anostomozların kalitesini ölçmek, Indocyanine Green (ICG) floresan görüntüleme ve Transit-Time Flowmeter Measurement (TTFM) yöntemleriyle alınan ölçümleri karşılaştırmak ve bu yöntemlerden elde edilen verilerle intraoperatif greft kalitesi, anostomoz ve distal koroner yatağın değerlendirilmesinde en uygun yönteme karar vermektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde 2023- 2024 yılları arasında Koroner Arter Hastalığı (KAH) tanısı konan ve izole CABG uygulanan 35 hastada operasyon esnasında TTFM ölçümü yapılmış ve bu grup kontrol grubu olarak kabul edilmiş, 35 farklı hastada da operasyon esnasında hem ICG ile Floresan Görüntüleme yapılmış hem de TTFM ölçümleri alınmıştır ve bu grup da deney grubu olarak kabul edilmiştir. Hastalar preoperatif risk faktörleri, yoğun bakım yatış süreleri, hastane taburculuk süreleri, preoperatif ve postoperatif Ejeksiyon Fraksiyonu (EF), postoperatif dönem komplikasyonlar, morbidite ve mortalite açısından değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda TTFM grubunda incelediğimiz 35 hastanın 9'u kadın (%25.7), 26'sı erkekti (%74.3). Ortalama yaş 63.5'tu. 4 hastaya 2'li CABG (%11.4), 18 hastaya 3'lü CABG (%51.4), 12 hastaya 4'lü (%34.3), 1 hastaya 5'li CABG (%2.9) işlemi uygulandı. TTFM+ICG grubunda ise incelediğimiz 35 hastanın 8'i (%22.9) kadın, 27'si(%77.1) erkekti. TTFM+ICG grubunun yaş ortalaması 64.9'du. 1 hastaya 2'li CABG (%2.9), 12 hastaya 3'lü CABG (%34.3), 20 hastaya 4'lü (%57.1), 1 hastaya 5'li CABG (%2.9), 1 hastaya 7'li CABG (%2.9) işlemi uygulandı. Hastaların hepsinde (%100) median sternotomi tercih edildi. Her iki grupta da hastaların tamamına (%100) xi santral kanülasyon yapıldı. Tüm hastalarda Koroner By-pass distal ve proksimal anostomozları tamamlandıktan ve Kalp-Akciğer makinesi 'off' duruma getirildikten sonra ilk olarak TTFM ile greftlerden MGF (Mean Greft Flow), PI ve DF ölçümü yapıldı. Sonrasında da sadece TTFM+ICG (deney) grubunda santral kateterden 1 cc ICG verilerek Spy ile floresan görüntüleme yapıldı. Hedeflenen değerlerin sağlandığı görüldü. Ortalama yoğun bakım yatış süreleri TTFM grubu ve TTFM+ICG grubunda sırasıyla 4.3 ve 4.4 gündü, hastanede yatış süreleri de sırasıyla ortalama 10.0 ve 10.2 gün olarak kaydedildi. Deney grubundaki bir hastada GİA öyküsü nedeniyle yapılan DSA'da bilateral ICA (İnternal Karotis Arter) proksimallerinde %90 üzeri darlık olması nedeniyle CABG işleminden bir gün önce bilateral Karotis Endarterektomi ve Bovin perikardiyal yama ile patch-plasti uygulandı. Diğer 34 hastada ve kontrol grubundaki 35 hastada herhangi bir ek girişim uygulanmadan izole CABG yapıldı. TTFM+ICG grubundaki bir hastamız post-op 1. gününde artmış drenaj nedeniyle revizyon ameliyatına alındı. Kanama kontrolü sağlandı. En yüksek EF değeri %55 olarak kabul edilmekle birlikte TTFM grubundaki hastalarımızın pre-op EF'leri incelendiğinde 1 (%2.9) hastamız %35, 1 (%2.9) hastamız %40, 3 (%8.6) hastamız %45, 9 (%25.7) hastamız %50, 21 (%60.0) hastamız %55 EF değerleriyle operasyona alındı. Preoperatif EF değerlerimiz bu grupta ortalama %51.9 ölçüldü. TTFM+ICG grubunda ise 2 (%5.7) hastamız %30, 1 (%2.9) hastamız %35, 2 (%5.7) hastamız %40, 5 (%14.3) hastamız %45, 7 (%20.0) hastamız %50, 18 (51.4) hastamız %55 EF değerleriyle operasyona alındı. TTFM+ICG grubunun preop ortalama EF değeri 49.7 olarak kaydedildi. İlk bir ayda olan ölümler cerrahi mortalite olarak kabul edildi. TTFM grubunda 3 hasta, TTFM+ICG grubunda ise 1 hasta ilk bir ayda çeşitli nedenlerle exitusla sonuçlandı. Postoperatif 1. ayda ölçülen EF değerleri TTFM grubunda ortalama %52 (ss:4.1), TTFM+ICG grubunda ise ortalama %50.4 (ss:6.3) oldu. SONUÇ: CABG operasyonlarında greft akımlarını, greft ve anostomoz kalitesini gösteren TTFM ve ICG floresan ölçümlerinin yol göstericiliği, postoperatif dönemde EF değerlerinin korunmasını, mortalite ve morbiditenin azalmasını sağlamaktadır. Fakat TTFM ve TTFM+ICG gruplarında sağkalım, İABP ihtiyacı, yoğun bakım yatış süresi, taburculuk süresi, EF korunumları dikkate alındığında tek başına TTFM ölçümlerinin yeterli olduğu, ek olarak kullanılan ICG ile floresan görüntüleme yönteminin kullanımıyla anlamlı bir avantaj sağlanmadığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the quality of grafts and anastomoses used in Coronary Artery Bypass Grafting (CABG) operations, to compare the measurements taken with Indocyanine Green (ICG) fluorescence imaging and TransitTime Flowmeter Measurement (TTFM) methods, and to decide on the most appropriate method for the evaluation of intraoperative graft quality, anastomosis and distal coronary bed with the data obtained from these methods. MATERIAL AND METHOD: In the Department of Cardiovascular Surgery of Atatürk University Faculty of Medicine, between 2023-2024, TTFM measurements were performed during the operation in 35 patients who were diagnosed with Coronary Artery Disease (CAD) and underwent isolated CABG and this group was accepted as the control group, and in 35 different patients, both Fluorescence Imaging with ICG was performed during the operation and TTFM measurements were taken and this group was accepted as the experimental group. The patients were evaluated in terms of preoperative risk factors, intensive care unit stay, hospital discharge times, preoperative and postoperative Ejection Fraction (EF), postoperative complications, morbidity and mortality. RESULT: In our study, of 35 patients examined in the TTFM group, 9 were female (25.7%) and 26 were male (74.3%). The mean age was 63.5 years. 4 patients underwent double CABG (11.4%), 18 patients underwent triple CABG (51.4%), 12 patients underwent quadruple CABG (34.3%), and 1 patient underwent quintuple CABG (2.9%). In the TTFM+ICG group, 8 of 35 patients examined (22.9%) were female and 27 (77.1%) were male. The mean age of the TTFM+ICG group was 64.9 years. One patient underwent double CABG (%2.9), 12 patients underwent triple CABG (%34.3), 20 patients underwent quadruple CABG (%57.1), 1 patient underwent xiv quintuple CABG (%2.9), and 1 patient underwent 7-fold CABG (%2.9). Median sternotomy was preferred in all patients (%100). Central cannulation was performed in all patients in both groups (%100). After the completion of the distal and proximal anastomoses of the coronary bypass in all patients and the heart-lung machine was turned 'off', firstly MGF (Mean Graft Flow), PI and DF measurements were performed from the grafts with TTFM. Afterwards, only in the TTFM+ICG (experimental) group, 1 cc of ICG was administered from the central catheter and fluorescence imaging was performed with Spy. It was observed that the targeted values were achieved. The mean length of stay in the intensive care unit was 4.3 and 4.4 days in the TTFM and TTFM+ICG groups, respectively, and the mean length of stay in the hospital was recorded as 10.0 and 10.2 days, respectively. In one patient in the experimental group, bilateral carotid endarterectomy and patch-plasty with bovine pericardial patch were performed one day before the CABG procedure due to stenosis of more than 90% in the bilateral ICA (internal carotid artery) proximals in DSA performed due to TIA history. In the other 34 patients and in the control group, isolated CABG was performed without any additional intervention. One patient in the TTFM+ICG group underwent revision surgery due to increased drainage on the first postoperative day. Bleeding control was achieved. Although the highest EF value is accepted as 55%, when the pre-operative EFs of our patients in the TTFM group were examined, 1 (2.9%) patient was taken to operation with 35%, 1 (2.9%) patient was taken to operation with 40%, 3 (8.6%) patients was taken to operation with 45%, 9 (25.7%) patients was taken to operation with 50%, and 21 (60.0%) patients was taken to operation with 55% EF values. The average preoperative EF value in this group was measured as 51.9%. In the TTFM+ICG group, 2 (5.7%) patients was taken to operation with 30%, 1 (2.9%) patient was taken to operation with 35%, 2 (5.7%) patients was taken to operation with 40%, 5 (14.3%) patients was taken to operation with 45%, 7 (20.0%) patients was taken to operation with 50%, and 18 (51.4) patients was taken to operation with 55% EF values. The average preoperative EF value of the TTFM+ICG group was recorded as 49.7. Deaths occurring in the first month were accepted as surgical mortality. Three patients in the TTFM group and one patient in the TTFM+ICG group died due to various reasons in the first month. The EF values measured in the first postoperative month were 52% (sd: 4.1) on average in the TTFM group and 50.4% (sd: 6.3) in the TTFM+ICG group. CONCLUSION: In CABG operations, the guidance of TTFM and ICG fluorescence measurements, which show graft flows, graft and anastomosis quality, ensures the preservation of EF values in the postoperative period and the reduction of mortality and morbidity. However, when survival, IABP requirement, intensive care stay, discharge time, and EF preservation are taken into account in the TTFM and TTFM+ICG groups, it was concluded that TTFM measurements alone were sufficient and that no significant advantage was provided by the additional use of ICG and fluorescence imaging methods