Farklı optik çözünürlükteki dlp yazıcıların indirekt restorasyonların boyutsal hassasiyetine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of dimensional accuracy in indirect restorations produced by dlp printers with different optical resolutions
  1. Tez No: 912479
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL OĞRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN BİLGİN GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gereç ve Yöntem: İndirekt restorasyon tasarımı ve üretiminde boyutsal doğruluğun değerlendirilmesi amacıyla maksiller birinci molar yapay diş (P-OCLUSAL, Brezilya) kullanıldı. Palatinal tüberkülleri kapsayan ve kontakt alanlarına uzanan overlay preperasyonu yapılmış diş bir intraoral tarayıcı (Cerec Primescan, Dentsply Sirona, Almanya) ile dijital ortama aktarıldı. Elde edilen veri, dental tasarım programına (InLab ver.22.1.0, Almanya) aktarılmış ve preperasyon sınırları belirlenerek restorasyon tasarımı oluşturuldu. DLP teknolojisine sahip dört farklı üç boyutlu yazıcı kullanılarak örnekler üretildi: Photon Ultra (Anycubic, Çin), Photon D2 (Anycubic, Çin), Sega (3BFAB, Türkiye), ve Asiga Max (Asiga, Avustralya). Tüm yazıcılar için Powerresins TEMP (3BFAB, Türkiye) metakrilat içerikli reçine tercih edildi. Örneklerin üretiminde 100 µm katman kalınlığı kullanılarak 0°, 45° ve 90° açılarında toplam 360 adet restorasyon üretildi. Yazıcıların baskı profilleri, üretici talimatlarına göre optimize edilmiş, destek yapıları ve baskı ayarları yazıcıların kendi yazılımları aracılığıyla düzenlendi. Üretim sonrası, tüm örnekler %99 izopropil alkol (%99 IPA) ile ultrasonik temizleyicide (Vevor, Kanada) 3 dakika boyunca temizlendi. Temizleme işleminin ardından destek yapılar çıkarılmış ve örnekler kurutuldu. Kürleme işlemleri, Creality UW-01 (Anycubic, Çin) cihazı kullanılarak 385-405 nm dalga boylarında, 15 dakika boyunca sürekli dönüş modunda gerçekleştirildi. Kürleme işlemleri reçine üreticisinin talimatlarına uygun şekilde yapıldı. Tüm örnekler, intraoral tarayıcı (Cerec Primescan) yardımıyla dijital ortama aktarıldı ve referans tasarımla çakıştırılarak tersine mühendislik yazılımı (Geomagic Control X, 3D Systems, ABD) ile analiz edildi. Bu süreçte tüm üretim ve analizler aynı operatör tarafından gerçekleştirilerek standardizasyon sağlandı. Boyutsal doğruluğun değerlendirilmesinde Negatif En Büyük Değer (NEBD), En Büyük Değer (EBD), Root Mean Square (RMS), Standart Sapma (SS) değerleri hesaplandı. Elde edilen veriler istatistiksel analizler SPSS v24.0 yazılımı ile değerlendirildi. Bulgular: Yüksek çözünürlüğe ve ppi değerlerine sahip cihazlar yüksek doğruluk sağlarken tüm cihazlar kabul edilebilir doğruluk seviyelerine ulaştığı gözlemlendi. Üretim açılarının doğruluk üzerindeki etkisi değerlendirildi ve baskı açısının boyutsal doğruluk üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edildi. Sonuç: Boyutsal doğruluk, kullanılan yazıcının optik çözünürlüğü ve üretim açısına göre değişiklik göstermektedir. DLP teknolojisi ile üretilen dental restorasyonların boyutsal doğruluğu, klinik gereksinimler için uygun düzeydedir. Ancak, cihaz seçimi ve üretim parametrelerinin optimizasyonu, doğruluğun artırılmasında kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: Samples were produced using four different 3D printers with DLP technology: Photon Ultra (Anycubic, China), Photon D2 (Anycubic, China), Sega (3BFAB, Turkey), and Asiga Max (Asiga, Australia). For all printers, a methacrylate-based resin, Powerresins TEMP (3BFAB, Turkey), was used. A total of 360 restorations were fabricated at a layer thickness of 100 µm with build angles of 0°, 45°, and 90°. The print profiles for all printers were optimized according to the manufacturer's instructions, and support structures and print settings were configured using the printers' proprietary software Samples were produced using four different 3D printers with DLP technology: Photon Ultra (Anycubic, China), Photon D2 (Anycubic, China), Sega (3BFAB, Turkey), and Asiga Max (Asiga, Australia). For all printers, a methacrylate-based resin, Powerresins TEMP (3BFAB, Turkey), was used. A total of 360 restorations were fabricated at a layer thickness of 100 µm with build angles of 0°, 45°, and 90°. The print profiles for all printers were optimized according to the manufacturer's instructions, and support structures and print settings were configured using the printers' proprietary software.After production, all samples were cleaned in 99% isopropyl alcohol (99% IPA) with an ultrasonic cleaner (Vevor, Canada) for 3 minutes. Following the cleaning process, support structures were removed, and the samples were dried. Curing processes were conducted using a Creality UW-01 (Anycubic, China) device at 385-405 nm wavelengths, in continuous rotation mode for 15 minutes. Curing processes were carried out in accordance with the resin manufacturer's instructions. All samples were digitally transferred using an intraoral scanner (Cerec Primescan) and analyzed by superimposing them with the reference design using reverse engineering software (Geomagic Control X, 3D Systems, USA). Throughout this process, all production and analysis were conducted by the same operator to ensure standardization. Dimensional accuracy was assessed by calculating Negative Extreme Deviation (NEBD), Positive Extreme Deviation (EBD), Root Mean Square (RMS), and Standard Deviation (SD) values. The obtained data were evaluated with SPSS v24.0 software for statistical analysis. Results: Devices with higher resolution and higher ppi values demonstrated greater accuracy, although all devices achieved acceptable levels of accuracy. The effect of build angles on accuracy was evaluated, and it was found that the build angle had a significant impact on dimensional accuracy. Conclusion: Dimensional accuracy varies depending on the optical resolution of the printer and the build angle. The dimensional accuracy of dental restorations produced with DLP technology meets clinical requirements. However, the selection of the device and the optimization of production parameters are critical for improving accuracy.