Yaşam kalitesini artıran bir unsur olarak kentsel açık yeşil alanlar: Gölbaşı ilçesi şehir parkı örneği
Urban open green area as an element that improves the quality of life: The Case of Gölbaşı district city park
  1. Tez No: 912493
  2. Yazar: GİZEM BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KERVANKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Endüstrileşme ve teknolojik ilerlemeler, insanların iş süreçlerini daha verimli hale getirerek iş saatlerinin düzenlenmesine ve daha çok boş zamanın ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. Özellikle 20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren artan boş zaman, doğal değerlerin önem kazanmasına ve kamu bilincinin yükselmesine önemli bir katkı sunmuştur. Rekreatif amaçlı park ve bahçeler geliştirilerek halka yönelik kamu alanları açılmıştır. Kentleşen toplumlarda şehir parklarının önemi artmış, bu parklar kentsel yaşam kalitesini yükselten, kent yapısını güçlendiren ve çeşitli açılardan şehirlere fayda sağlayan kamusal alanlar haline gelmiştir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kent insanının yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyen kamusal mekanlar olan parklara odaklanmaya başlamıştır. Bu araştırmalar, kent yaşamının kalitesini yükseltmek, toplumun genel refahını artırmak ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemeye odaklanır ve parkların kentsel alanlardaki kritik rolünü vurgulayarak çeşitli yönleri inceler. Doğa ile insan arasındaki bozulan dengeyi yeniden sağlamada ve şehir yaşamının koşullarını iyileştirmede kritik bir rol oynayan kent parkları, kent içinde sosyoekonomik ve fiziksel çevrenin kalitesini belirleyen, insanların farklı amaçlar için kullanımına imkân sağlayan, toplumun her kesiminin erişimine ve kullanımına açık olan ortak alanlardır. Bu araştırma ile, Gölbaşı ilçesindeki kentsel açık yeşil alan olarak Gölbaşı Şehir Parkı üzerinden yaşam kalitesine etkilerinin araştırılması hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda, kentsel parkların mekân üzerindeki etkisi, toplumsal etkileşim, insan sağlığı, çevresel sürdürülebilirlik, parkın kullanım yoğunluğu, çeşitli kullanıcı profillerinin parktan beklentileri, kullanıcı görüşleri, kullanıcı memnuniyet düzeyleri, kentliler tarafından kullanım motivasyonu ve mekânsal gelişim gibi faktörler üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Bu çalışma, mekânsal düzeyde kentsel yaşam kalitesi ile yeşil alan arasındaki ilişkiyi destekleyerek benzer araştırmalara önemli bir katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Industrialization and technological advancements have contributed to the optimization of work processes, leading to the regulation of working hours and the emergence of more leisure time. Particularly from the first quarter of the 20th century, the increase in leisure time has significantly contributed to the growing importance of natural values and the rise in public awareness. Recreational parks and gardens have been developed to create public spaces accessible to the public. In urbanized societies, the significance of city parks has increased, becoming public spaces that enhance urban life quality, strengthen urban structure, and offer various benefits to cities. Recent studies have begun to focus on parks as public spaces that positively impact the quality of life for urban residents. These studies aim to enhance the quality of urban life, improve societal well-being, and support environmental sustainability by emphasizing the critical role of parks in urban areas and examining their various dimensions. Urban parks, which play a critical role in restoring the disrupted balance between humans and nature and improving the conditions of city life, are communal areas accessible to all segments of society, providing spaces for diverse purposes, and determining the quality of the socio-economic and physical environment within cities. This research aims to investigate the effects of the Gölbaşı City Park, an urban green space in the Gölbaşı district, on the quality of life. In line with this objective, the study explores the impact of urban parks on spatial dynamics, social interaction, human health, environmental sustainability, park usage density, expectations of different user profiles, user opinions, satisfaction levels, urban residents' motivations for park usage, and the effects on spatial development. This study will make a significant contribution to similar research by supporting the relationship between urban life quality and green spaces at the spatial level.