İbnu'l-Cezerî'nin Muncidu'l-Mukriîn ve Murşidu't-Tâlibîn adlı eserinin incelenmesi
Examination of Ibn al-Jazarī's work entitled Munjid al-Muqriīn and Murshid al-Tālibīn
  1. Tez No: 912494
  2. Yazar: CAN ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Başlangıcından bugüne kırâat ilminin gelişmesine katkı sunan ve kırâat ilmine dair önemli konuları içeren kapsamlı eserler kaleme alınmıştır. Söz konusu eserlerden birisi de Ebu'l-Hayr Şemsuddîn Muhammed b. Muhammed b. Muhammed b. Alî b. Yûsuf el-Cezerî (ö. 833/1429)'nin Muncidu'l-Mukriîn ve Murşidu't-Tâlibîn'idir. İbnü'l-Cezerî'nin ilim hayatının erken dönemlerine tekabül eden ve yedi babdan oluşan bu eserde; kırâat, kârî ve mukrî terimlerinin tanımı ve vasıfları, mütevâtir, sahîh ve şâz kırâatler, aşerenin kırâat ilmindeki yeri ve bu konuyla ilgili tartışmaların yanı sıra, kırâât-i aşerenin el-Ahrufu's-seb'a ile münasebeti gibi hususlar ele alınmıştır. Kur'ân ve Tecvid ilimleriyle alakalı konuların da işlendiği eserde İbnü'l-Cezerî'nin görüşlerinin yanı sıra, önceki bazı âlimlerden rivâyetlere ve çeşitli fikirlere karşın eleştirel yaklaşımlara da yer verildiği görülmektedir. Buna göre bu çalışmanın amacı, Muncidu'l-Mukriîn'i içeriği itibariyle tahlil etmek, kırâat ilmi sahasında bu eserin önemini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comprehensive works have been written from the beginning to the present that contribute to the development of the science of qira'at and contain important topics related to qira'at science. One of the works in question is Abu'l-Khayr Shams al-Din Muhammad b. Muhammad b. Muhammad b. Ali b. Yusuf al-Jazarī (d. 833/1429)'s Munjid al-Muqriīn and Murshid al-Talibīn. In this work, which corresponds to the early periods of Ibn al-Jazari's scientific life and consists of seven chapters, the definition and qualities of the terms qira'at, qari and muqri, mutavatir, sahîh and shaz qira'ats, the place of asherah in the science of qira'at and its discussions on this subject, as well as the relationship of asherah with al-ahrufu's-seb'a are discussed. In addition to the opinions of Ibn al-Jazarī, it is seen that critical approaches are included despite the narrations and various opinions from some previous scholars in the work, where issues related to the Qur'an and Tajwid sciences are also covered. Accordingly, the purpose of this study is to analyze Munjid al-Muqriīn in terms of its content and to reveal the importance of this work in the field of qira'at science.