Bir üniversite personelinin fiziksel aktivite düzeyiile yaşam kalitesi ilişkisi: KKTC üzerine deneysel bir çalışma
Investigation of the reletionship between physical activity level and quality of life of university personnel
- Tez No: 912517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET TINAZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma; üniversite personelinin yaşam kalitesi ile fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin cinsiyet, statü, yaş ve medeni duruma göre incelenmesini amaçlamıştır. Araştırmanın evrenini, Yakın Doğu Üniversitesi'nde çalışan toplam 3000 akademik ve idari personel, örneklemini ise evrenden anketleri doldurmayı kabul eden gönüllü 363 (201 bayan, 162 erkek) personel oluşturmaktadır. Araştırmada var olan durumu sorgulayan betimsel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Üniversite personelinin fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için IPAQ (Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi) kısa formu, yaşam kalitelerini belirlemek için SF-36 (Short Form-36, Yaşam Kalitesini Değerlendirme Anketi) kullanılmıştır. Veriler SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Sciences 20.0) programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to investigate the relationship between physical activity level and quality of life of university personnel based on gender, job status and marital status. Population of the research consists of 3000 academic and administrative personnel in total working at Near East University and the sample is 363 (201 female, 162 male) voluntary personnel from the population who accepted to participate in this research. Screening method which is one of the descriptive research methods examining a substantial condition is used in this study. Short form of IPAQ (International Physical Activity Evaluation Survey) to determine the physical activity levels of university personnel and SF-36 (Short Form-36, Quality of Life Evaluation Survey) to determine their quality of life were used. Data of the study is analyzed by SPSS 20.00 (Statistical Package for the Social Sciences 20.0) program.