İzlenim yönetimi bağlamında kişisel markalaşma: Kadın girişimciler üzerine Hatay'da bir araştırma
Personal branding in the context of impression management: A Study on women entrepreneurs in Hatay
  1. Tez No: 912542
  2. Yazar: ELİF DİLAN BİLKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONYEL OFLAZOĞLU DORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kişisel markalaşma, günümüz dünyasında hem profesyonel hem de kişisel başarılarını artırmak isteyen oluşumlar için önemli bir strateji haline gelmiştir. Kişisel markalaşma, sadece bir isim veya logo ile sınırlı kalmaz; bireylerin özellikleri, uzmanlığı, hedeflerini ve sunduğu değeri yansıtan bir bütün olarak ele alınmaktadır. Bu çalışma, Hatay'da yaşayan ve çeşitli kurumlardan destek alan girişimci kadınların deneyimlerinden yola çıkarak, izlenim yönetimi bağlamında kişisel markalaşma süreçlerini derinlemesine incelemektedir. İzlenim yönetimi bireylerin başkalarına yönelik oluşturduğu algıları yönlendirme ve kontrol etme sürecini ifade etmektedir. Bu yaklaşım, bireylerin kendilerini daha etkili bir şekilde ifade etmelerini olanak tanımaktadır. Ayrıca kişisel markalarının da sürdürülebilir olmasını sağlamaktadır. Kadın girişimciler izlenim yönetimi kavramını kullanarak hedef kitle üzerinde algıyı yönetirler ve kendilerine özgü güçlü bir marka imajı oluştururlar. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, derinlemesine görüşme yöntemi ile 15 kadın girişimciyle, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde kadınların girişimcilik yolunda cinsiyete dayalı engellerin yanı sıra, sermaye yetersizliği, bürokratik engeller, eğitim eksiklikleri ve örgütlenme yetersizliği gibi faktörlerden kaynaklanan zorluklarla da karşılaştıkları tespit edilmiştir. Ayrıca kadın girişimcilerin markalaşma süreçlerinde kullandıkları izlenim yönetimi taktikleri incelerek, bu taktiklerin girişimcilik faaliyetleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personal branding has become an essential strategy for individuals aiming to enhance their professional and personal success in today's world. Personal branding is not limited to a name or logo; rather, it is a holistic representation of individuals' characteristics, expertise, goals, and the value they offer. This study deeply examines the personal branding processes of women entrepreneurs living in Hatay, who have received support from various institutions, within the context of impression management. Impression management refers to the process of guiding and controlling perceptions that individuals create in others. This approach enables individuals to express themselves more effectively and ensures the sustainability of their personal brand. Women entrepreneurs use the concept of impression management to shape perceptions among their target audience and create a strong, unique brand image. The study employs a qualitative research method. In-depth interviews were conducted with 15 women entrepreneurs using semi-structured interview forms prepared by the researcher. Findings reveal that, along the path of entrepreneurship, women face gender-based barriers as well as challenges stemming from lack of capital, bureaucratic obstacles, insufficient education, and inadequate organization. Additionally, the impression management tactics employed by women entrepreneurs in their branding processes were analyzed, and the impact of these tactics on their entrepreneurial activities was evaluated.