Kişilerarası iletişim bağlamında dijital kimlik algısı ve izlenim yönetimi üzerine bir araştırma
A research about perception of digital identity and impression management in the context of interpersonal communication
- Tez No: 666675
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Dijital kimlikler; imaj, online itibar ve sunum kavramlarıyla ilişkilendirilmektedir. Günümüzde bireyler dijital kimlikleri ile farklı izlenim yönetimi taktikleri ve kişilik özellikleri sergilemektedir. Bu nedenle araştırmanın iki temel amacı bulunmaktadır. Birincisi özgün, geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. İkinci temel amaç ise 18 yaş üzeri dijital ortam kullanıcılarının dijital kimlikleri ile benlik sunumu ( izlenim yönetimi) taktikleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, 18 yaş ve üzeri dijital ortam kullanıcıları yetişkin bireyler örneklemi üzerinde ilişkisel tarama modeli ve anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada geçerlik ve güvenilirlik testleri yapılmış olan On Maddeli Kişilik Ölçeği, Değiştirilmiş Benlik Sunum Taktikleri Ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen Dijital Kimlik Envanteri ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde hem nitel hem de nicel yöntemden faydalanılmıştır. Derinlemesine mülakat, pilot çalışma, asıl çalışma ve yapılan analizler sonucunda geçerli ve güvenilir bir Dijital Kimlik Ölçeği geliştirilmiştir. Dijital Kimlik Tanımlama, Dijital Kimlik, Kişilik ve Dijital Kimlik Sunumu İhtiyacı, Dijital Ortamlarda İletişim, İzlenim ve İtibar Yönetimi olmak üzere 3 alt boyuttan ve 28 maddeden oluşan ölçek, beşli likert tipinde hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda dijital kimliğin benlik sunum taktikleri ve kişilik özellikleri ile pozitif, anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Dijital kimliklerin Örnek Davranışlar Sergileme, Kendini Sevdirme, Kendini Acındırma, Tehdit Davranışları ve Niteliklerini Tanıtma izlenim yönetimi taktikleri alt boyutları ve Dışadönüklük, Sorumluluk, Duygusal Dengelilik ve Deneyime Açıklık kişilik özellikleri alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital identities has been associated with image, online reputation and presentation concepts. Nowadays individuals present different impression management tactics and personality traits via their digital identities. Therefore, this study has two main purposes. Firstly, it is to develop the valid, reliable and unique scale. In case second main aim is to reveal relationship between self presentation (impression management) tactics and personality traits with digital identities of over 18 age digital environment users. The research has been realized by using correlational survey model and survey method about adult individuals over 18 age digital environment users sample. In the research Personal Information Form and Digital Identity Scale developed by the researcher with valid and reliable Ten Item Personality Inventory and Changed Self-Presentation Tactics Scale have been used. In the process scale development have been utilized both qualitative and quantitative methods. In this research the valid and reliable Digital Identity Scale have been developed in consequence of in-depth interview, pilot study, main study and analysis conducted. The scale consists of three sub-dimensions and twenty-eight items as Describing Digital Identity, Digital Identity, Personality, Need For Digital Identity Presentation and Communication, Impression and Reputation Management In Digital Environment. It is prepared with five point likert scale. As a result of study, it has been seen that the digital identities are in the positive correlation, semantic relation with both self presentation tactics and personality characteristics. It is observed that it is the semantic relationship between Extroversion, Conscientiousness, Emotional Stability (Neuroticism), and Openness to Experience sub-dimensions of personality traits and Self-promotion, Exemplification, Supplication, Intimidation and Ingratiation sub-dimensions of impression management tactics with digital identities.