Farklı yakıt kombinasyonlarında ve çalışma şartlarında roket motoru geometrisi tasarımı, ısı ve akış analizi
Rocket engine geometry design, heat and flow analysis in different fuel combinations and operating conditions
  1. Tez No: 912558
  2. Yazar: KADRİYE ELİF CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sıvı yakıtlı roket motorları, genellikle bir yakıt ve bir oksitleyici kullanarak çalışır. Bu bileşenler yanma odasında birleşerek yüksek sıcaklık ve basınçta gaz üretimiyle itki kuvvetini sağlamaktadırlar. Motor tasarımında, yakıt ve oksitleyicinin etkili bir şekilde yanması için uygun geometrik yapı, uygun ısı yönetimi ve doğru akış analizi kritik öneme sahiptir. Yüksek sıcaklıklar ve akışkan dinamiği, motorun performansını ve güvenliğini doğrudan etkiler; bu nedenle, motor tasarımında ısıya dayanıklı malzeme ve etkili soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, farklı yakıt kombinasyonlarında sıvı yakıtlı roket motorlarının Rocket Propulsion Analysis (RPA) programı yardımı ile geometrik tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sıvı Oksijen-Sıvı Hidrojen, Rafine Petrol 1-Sıvı Oksijen ve Metan-Sıvı Oksijen olmak üzere 3 çeşit sıvı yakıt çiftleri için çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Daha sonra ANSYS programı aracılığı ile ısı ve akış analizleri gerçekleştirilerek sıcaklık, duvar ısı iletimi ve türbülans kinetik enerjisi gibi parametreler incelenmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda sıcaklık analizlerinin RPA programında yer alan veriler ile uyuştuğu saptanmıştır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen analizlerde 100 iterasyonda artık analiz grafiği, sıcaklık değişimleri, türbülans kinetik enerji değeri ve duvar ısı geçişi değerleri incelenmiştir. Gerçekleştirilen RPA analizlerinde en yüksek sıcaklık değeri Sıvı Hidrojen-Sıvı Oksijen yakıt çiftinde 3287,8789 K olarak hesaplanmıştır. En düşük sıcaklık değeri ise roket yanma odasında Metan-Sıvı Oksijen yakıt çifti için 2849.9858 K olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Liquid-fueled rocket engines typically operate using a fuel and an oxidizer; these components combine in the combustion chamber to produce high-temperature gases that generate thrust. In the design of the engine, an appropriate geometric structure, heat management, and flow analysis are crucial for the effective combustion of the fuel and oxidizer. High temperatures and fluid dynamics directly affect the engine's performance and safety; therefore, heat-resistant materials and effective cooling systems are used during engine design. In this study, the geometric design of liquid-fueled rocket engines with different fuel combinations was performed using the Rocket Propulsion Analysis (RPA) program. Three types of liquid fuel pairs were studied: Liquid Oxygen-Liquid Hydrogen, Refined Petroleum 1-Liquid Oxygen, and Methane-Liquid Oxygen. Then, heat and flow analyses were conducted using the ANSYS program to examine parameters such as temperature, wall heat transfer, and turbulence kinetic energy. It was found that the temperature analyses were consistent with the data in the RPA program. In the analyses conducted, the analysis graph of residuals, temperature variations, turbulence kinetic energy values, and wall heat transfer values were examined over 100 iterations. The highest temperature value calculated in the RPA analysis was found to be 3287.8789 K for the Liquid Hydrogen-Liquid Oxygen fuel pair. The lowest temperature value, 2849.9858 K, was found for the combustion chamber with the Methane-Liquid Oxygen fuel pair.