Legitimacy of the United States war in Afghanistan (2001-2021)
Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan Savaşı'nın meşruiyeti (2001-2021)
  1. Tez No: 912559
  2. Yazar: SOMAIA WALIZADEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANNAMARI CSISZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
The research,“Legitimacy of the United States War in Afghanistan,”examined the legitimacy of the US war in Afghanistan from a legal perspective, grounded in international law, the United Nations Charter, and domestic legal frameworks. This comprehensive study sought to assess whether the actions taken by the United States and its allies adhered to the principles enshrined in international legal agreements and the mandates of the United Nations, particularly concerning the justifications provided for military intervention. Furthermore, the research explored the long- and short-term consequences of the US-led intervention in Afghanistan. It aimed to understand why, despite the significant investment by the Western hemisphere in governance, capacity-building, and the military capabilities of the Islamic Republic of Afghanistan (IRA), the Taliban were able to return to power. This return highlighted a paradox: the very measures intended to stabilize the country and eliminate extremist threats seemed insufficient to prevent the resurgence of the Taliban, creating conditions that favored their return to political power. Additionally, the study analysed how the United States is managing its security objectives following the complete withdrawal of US forces in 2021. This withdrawal marked a significant shift in US foreign policy, emphasizing the use of over-thehorizon capabilities, such as reconnaissance operations and attack/lethal drones, to monitor and counter potential threats in Kabul and other provinces of Afghanistan. These capabilities are designed to address security challenges remotely, raising questions about their effectiveness, legality, and potential humanitarian consequences. The research combines library and field methodologies, using scholarly resources, legal documents, and insights from interviews with experts. A significant limitation is the reliance on secondary data and expert opinions, which may reflect diverse interpretations of international legal standards and the dynamic political environment surrounding the conflict. The legal focus restricts moral and broader political analyses. It relies on available data, such as international legal frameworks, expert interviews, and surveys, which may be incomplete or subject to bias. The complexities of Afghanistan's socio-political environment pose challenges to generalizing conclusions or fully understanding long-term impacts. ii Despite this, research is organized into five chapters. Chapter One introduces the research problem, methodology, and objectives. Chapter Two traces the timeline of the US war in Afghanistan, highlighting the policies of various administrations and their strategic implications. Chapter Three provides a legal analysis of the invasion's legitimacy under international law. Chapter Four presents data analysis, including expert opinions on the consequences of the war. Chapter Five concludes with recommendations addressing international law, human rights, and future conflict resolutions. This research underscores the need for a nuanced understanding of international law in the context of military interventions and highlights the importance of addressing both legal and humanitarian considerations in evaluating the legitimacy of such conflicts.
Özet (Çeviri)
“Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'daki Savaşının Meşruiyeti”adlı araştırma, ABD'nin Afganistan'daki savaşının meşruiyetini uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve yerel yasal çerçevelere dayalı yasal bir bakış açısıyla inceledi. Bu kapsamlı çalışma, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin gerçekleştirdiği eylemlerin, özellikle askeri müdahale için sağlanan gerekçelerle ilgili olarak, uluslararası yasal anlaşmalarda ve Birleşmiş Milletler yetkilerinde yer alan ilkelere uyup uymadığını değerlendirmeyi amaçlıyordu. Ayrıca, araştırma, ABD liderliğindeki Afganistan müdahalesinin uzun ve kısa vadeli sonuçlarını inceledi. Batı yarımküresinin yönetim, kapasite oluşturma ve İslam Afganistan Cumhuriyeti'nin (IRA) askeri yeteneklerine yaptığı önemli yatırımlara rağmen Taliban'ın iktidara geri dönebilmesinin nedenini anlamak amaçlandı. Bu dönüş bir paradoksu vurguladı: Ülkeyi istikrara kavuşturmayı ve aşırılıkçı tehditleri ortadan kaldırmayı amaçlayan önlemler, Taliban'ın yeniden canlanmasını önlemek için yetersiz görünüyordu ve siyasi iktidara dönüşlerini destekleyen koşullar yaratıyordu. Ek olarak, çalışma ABD'nin 2021'de ABD güçlerinin tamamen çekilmesinin ardından güvenlik hedeflerini nasıl yönettiğini analiz etti. Bu çekilme, ABD dış politikasında önemli bir değişimi işaret ederek, Kabil ve Afganistan'ın diğer eyaletlerindeki potansiyel tehditleri izlemek ve bunlara karşı koymak için keşif operasyonları ve saldırı/öldürücü insansız hava araçları gibi ufuk ötesi yeteneklerin kullanımını vurguladı. Bu yetenekler, güvenlik zorluklarını uzaktan ele almak, etkinlikleri, yasallıkları ve olası insani sonuçları hakkında sorular ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Araştırma, akademik kaynakları, yasal belgeleri ve uzmanlarla yapılan görüşmelerden elde edilen içgörüleri kullanarak kütüphane ve saha metodolojilerini birleştirir. Önemli bir sınırlama, uluslararası yasal standartların ve çatışmayı çevreleyen dinamik politik ortamın çeşitli yorumlarını yansıtabilecek ikincil verilere ve uzman görüşlerine güvenilmesidir. Yasal odak, ahlaki ve daha geniş politik analizleri kısıtlar. Eksik veya önyargıya tabi olabilen uluslararası yasal çerçeveler, uzman görüşmeleri ve anketler gibi mevcut verilere güvenir. iv Afganistan'ın sosyo-politik ortamının karmaşıklıkları, sonuçları genelleştirme veya uzun vadeli etkileri tam olarak anlama konusunda zorluklar oluşturmaktadır. Buna rağmen, araştırma beş bölüme ayrılmıştır. Birinci Bölüm araştırma sorununu, metodolojisini ve hedeflerini tanıtmaktadır. İkinci Bölüm ABD'nin Afganistan'daki savaşının zaman çizelgesini izleyerek çeşitli yönetimlerin politikalarını ve bunların stratejik etkilerini vurgulamaktadır. Üçüncü Bölüm işgalin uluslararası hukuk kapsamındaki meşruiyetinin yasal bir analizini sunmaktadır. Dördüncü Bölüm savaşın sonuçlarına ilişkin uzman görüşleri de dahil olmak üzere veri analizini sunmaktadır. Beşinci Bölüm uluslararası hukuk, insan hakları ve gelecekteki çatışma çözümlerini ele alan önerilerle sona ermektedir. Bu araştırma askeri müdahaleler bağlamında uluslararası hukukun ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasına duyulan ihtiyacın altını çizmekte ve bu tür çatışmaların meşruiyetini değerlendirirken hem yasal hem de insani hususları ele almanın önemini vurgulamaktadır.