Sağlık çalışanlarının mobbinge uğrama durumları ile çatışma eylem stilleri arasındaki ilişki
The relationship the mobbing situation of healthcare workers and their conflict action styles
  1. Tez No: 912602
  2. Yazar: MERVE ESERLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Karabük İli'nde sağlık alanında hizmet veren sağlık çalışanlarının mobbing davranışlarına maruz kalma durumları ile çatışma eylem stilleri arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 15.05.2023-15.08.2023 tarihleri arasında Karabük İli'nde hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli (tıbbi sekreter, teknisyen, laborant, temizlik personeli, fizyoterapist) aktif olarak çalışan ve çalışmayı kabul eden 225 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Demografik Bilgiler Anketi, Mobbing Ölçeği ve Çatışma Eylem Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının, mobbing ölçeği toplam puan ortalaması 82,15±44,10 (Min: 38; Max: 264) olarak belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının, mobbing ölçeği alt boyutlarından en yüksek puanı iş arkadaşları ile ilişkiler alt boyutundan aldıkları gözlenmiştir (38.99±22.62 (Min: 17; Max: 118)). Sağlık çalışanlarının, Çatışma Eylem Stilleri Ölçeği alt boyutlarından en yüksek puanı kolaylaştırıcı yaklaşımdan aldıkları tespit edilmiştir (25.24±4.94 (Min: 7; Max: 35)). Sağlık çalışanlarının mobbinge uğrama durumları ile medeni durum, meslek, çalıştıkları kurum, haftalık çalışma saati, şu an çalıştıkları klinikten memnun olma durumu, sigara içme durumu, kullandıkları ilaç durumları arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının çatışma eylem stilleri ile cinsiyet, eğitim, meslek, çalıştıkları kurum, haftalık çalışma saati, şu an çalıştıkları klinikten memnun olma durumu, kronik hastalıkları arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarının mobbing ölçeği ile çatışma eylem stilleri ölçeğinin kaçınmacı (r=-0.182), zorlayıcı (r=-0.210), kolaylaştırıcı (r=-0.270), uzlaştırmacı (r=-0.258) ve karşı koyucu (r=-0.260) alt boyutları puanları arasında negatif yönde zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının mobbinge uğrama durumları ile çatışma eylem stilleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, It was conducted to examine whether there is a relationship between the exposure to mobbing behavior and conflict action styles of healthcare professionals serving in the healthcare field in Karabük Province. The research consisted of 225 healthcare professionals who actively worked and agreed to work in Karabük Province between 15.05.2023 and 15.08.2023, including physicians, nurses and other healthcare personnel (medical secretaries, technicians, laboratory workers, cleaning personnel, physiotherapists). Demographic Information Survey, Mobbing Scale and Conflict Action Styles Scale were used to collect data. SPSS 27.0 package program was used to analyze the data. The total mobbing scale score average of healthcare workers was determined as 82.15±44.10 (Min: 38; Max: 264). It was observed that healthcare workers received the highest score from the sub-dimension of the mobbing scale, from the sub-dimension of relations with colleagues (38.99±22.62 (Min: 17; Max: 118)). It was determined that healthcare professionals received the highest score from the Conflict Action Styles Scale sub-dimensions from the facilitative approach (25.24±4.94 (Min: 7; Max: 35)). It has been determined that there is a significant difference between the mobbing status of healthcare workers and their marital status, profession, institution they work in, weekly working hours, satisfaction with the clinic they currently work in, smoking status, and medication use. A significant difference was detected between the conflict action styles of healthcare workers and their gender, education, profession, institution they work in, weekly working hours, satisfaction with the clinic they currently work in, and chronic diseases. The mobbing scale and the conflict action styles scale of healthcare workers have avoidant (r=-0.182), coercive (r=-0.210), facilitator (r=-0.270), conciliatory (r=-0.258) and oppositionist (r=-0.260) subscales. A weak, negative, statistically significant relationship was found between the scores of the dimensions. A significant relationship was found between the mobbing status of healthcare professionals and their conflict action styles.