Konulu tefsir ve kıraat bağlamında el-Hâkka suresi
Al-Hâkka soorah in the context of themed tafsir and kıraat
  1. Tez No: 912607
  2. Yazar: SEDA ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİZ KALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
“Konulu Tefsir ve Kıraat Bağlamında el-Hâkka Sûresi”adı altında yapmış olduğumuz çalışma bir giriş iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmamızın amacı, gayesi, metodu, kıraat ilmi ve konulu tefsir ile alakalı teorik bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde sûrenin ismi, nüzûl yeri, sırası, Kur'ân'daki tertibi, faziletine dair rivayetler, sûrede anlatım metotları, sûreye belâgat açısından bakış ve sûrede geçen bazı kelimelerin tahlili konuları işlenmiştir. İkinci bölümde Hâkka sûresi kıraat ve konulu tefsir açısından ele alınmıştır. Sonuç kısmında ise elde edilen bilgilere genel anlamda yer verilmiştir. Kur'ân'da yer alan Mekkî sûreler muhtevaları itibariyle Kur'ân'ın tevhid, nübüvvet ve âhiret konularını ihtiva etmektedir. Kıraat ve konulu tefsir çalışmasını yaptığımız Hâkka sûresi Mekkî sûrelerdendir. Sûrede başlıca Allah'ı, peygamberleri ve kıyameti inkâr eden kâfirlerin karşılaşacakları cezalar ve kâfirlerle mü'minlerin dehşetli kıyamet günündeki ahvâlleri konu edilmektedir. Sûre, Allah'a, Kur'ân'a ve peygamberlere imanın önemi ve gereği, sûr'a üfürülünce ortaya çıkacak ahiret manzaraları, inkârcı kavimlerin akıbeti, iman etmeyenlerin ahiret yurdunda çekecekleri azap, iman edip salih amel işleyen ve kötülüklerden uzak duranların ise mükâfatlandırılacağı cennet nimetleri konularını ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
The work we have done under the name of“Al-Hâkka Soorah in the Context of Thematic Tafsir and Recitation”consists of an introduction, two parts and a conclusion. In the introduction part, theoretical information about the purpose, purpose, method, recitation science and thematic tafsir of our study are given. In the first chapter, the name of the surah, the place and order of its revelation, its arrangement in the Qur'an, the narrations about its virtue, the narration methods in the surah, the point of view of the surah from the point of view of rhetoric and the analysis of some words in the surah are discussed. In the second part, the chapter of Hâkka is discussed in terms of recitation and thematic tafsir. In the conclusion part, the information obtained is given in general terms. The Makki soorahs in the Qur'an, in terms of their content, contain the Qur'an's issues of tawhid, prophecy and the hereafter. The Hâkka surah, in which we have done the recitation and tafsir work on the subject, is one of the Meccan surahs. The main subject in the surah is the punishments that the unbelievers who deny Allah, the prophets and the Day of Judgment will face, and the terrible conditions of the unbelievers and believers on the Day of Judgment. The Surah, the importance and necessity of belief in Allah, the Qur'an and the prophets, the visions of the hereafter that will emerge when the Trumpet is blown, the end of the unbelievers, the torment of the unbelievers in the hereafter, the paradise where those who believe and do righteous deeds and stay away from evil will be rewarded. It contains the subjects of blessings.