Batı diyeti ile beslenen sıçanlarda probiyotiklerin inflamatuar ve anti-inflamatuar adipokinlere etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of probiotics on inflammatory and anti-inflammatory adipokines in western diet-fed rats
- Tez No: 912608
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ATMACA, PROF. DR. CEMİL TÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmada probiyotiklerin yüksek kalorili Batı Diyeti (BD) ile beslenen sıçanlarda inflamatuar/antiinflamatuar adipokin seviyelerine olan etkileri araştırılmıştır. Gereç-Yöntem: Toplam 40 adet Wistar Albino türü 5-6 haftalık erkek sıçan kullanıldı. Kontrol (K) grubundaki hayvanlar ticari sıçan diyeti (Bil-Yem®, 12% yağ, 60% karbonhidrat ve 28% protein: 2700 kcal) ile, kontrol (KP) grubundaki hayvanlar ticari sıçan diyetine ek olarak probiyotik takviyesi (Lactobacillus rhamnosus GG (LbGG)1x109) ile 16 hafta beslendi. Deney (D) grubundaki hayvanlar BD ile (%45 yağ, %35 karbonhidrat %20 protein; 5000 kcal) ile, deney (DP) grubundaki hayvanlar BD ye ek olarak probiyotik takviyesi ile 16 hafta beslendi. Hayvanların ağırlıkları, nazo-anal uzunlukları, açlık kan glikoz seviyeleri haftalık kaydedildi ve vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplandı. Çalışmanın sonunda hayvanların kalpten kanları alınarak serum örneklerinde biyokimyasal parametreler ve adipokinler ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of probiotics on inflammatory/anti-inflammatory adipokine levels in rats fed on a high-calorie Western Diet (WD). Material-Method: A total of 40 male wistar albino rats (5-6 weeks old) were used in the study. Animals in the control (K) group were fed a commercial rat diet (Bil-Yem®, 12% fat, 60% carbohydrate and 28% protein: 2700 kcal) while the animals in the control (KP) group were fed on a probiotic supplement (Lactobacillus rhamnosus GG (LbGG)1x109) in addition to the commercial rat diet for 16 weeks. The animals in the experimental group (D) were fed a high-energy western diet (45% fat, 35% carbohydrate 20% protein; 5000 kcal) while the nimals in the experimental (DP) group were fed with a probiotic supplement in addition to WD for 16 weeks. Weights, nasoanal lengths, fasting blood glucose levels of all animals were recorded weekly and body mass indexes (BMI) were calculated.