211 numaralı Urfa Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon vedeğerlendirmesi
The transcription and evaluation of Urfa Sharia Court record numbered 211
  1. Tez No: 912635
  2. Yazar: EBRU ATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
211 Numaralı Urfa Şer'iyye Sicilinin incelendiği bu çalışma, H. 1292-1293/M. 1875-1876 tarihleri arasındaki dava tutanaklarını tahlil eder. İki yüz yirmi sekiz sayfadan oluşan sicil defterinde; tereke taksimi, vasi/vasiye tayini, alacak-verecek işlemleri, miras, mehir ve nafaka davalarını konu alan kayıtlar mevcuttur. Mahkemeye intikal etmiş hukuki işlemleri içeren bu kayıtlar bir yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Mahkemeye başvuruların geneli şehir merkezindeki mahalle sakinleri tarafından yapılmış olup, az da olsa kırsal bölgelerden Urfa kadı mahkemesine başvuruların olduğu görülür. Tereke kayıtları maddi kültür öğelerini barındırdığından, gündelik hayatta kullanılan pek çok kişisel eşya listelenebilmiştir. Hukuken çocukların hak ve gözetimini konu alan vasi/vasiye tayin işlemleri ise bakıma muhtaç bir yetimin rüşt yaşına kadar muhafaza biçimini ortaya koymaktadır. Şehir sakinlerinin birbirleriyle alacak-verecek işlemleri ise dolaylı şekilde dönemin ekonomik durumuna ayna tutmaktadır. Miras bölüşümleri, aile üyelerinin reflekslerini görmeye, mehir ve nafaka davaları ise Urfa kadınlarının hak arayış biçimlerini tahlile imkân tanımaktadır. Dolayısıyla yerel tarih araştırmaları için son derece önemli bilgiler içeren bu kayıtlar; dönemin sosyal, ekonomik ve kültürel hayatı hakkında fikirler verecek nitelikte kaynaklar olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the Urfa Sher'iyye Registry No. 211, analyzes the case minutes between the dates H. 1292-1293 / 1875-1876. The registry book, which consists of two hundred and twentyeight pages, contains records on the division of inheritance, appointment of guardian/guardian, receivable and payable transactions, inheritance, mehir and alimony cases. These records cover a period of one year and include legal proceedings that were referred to the court. Most of the applications to the court were made by the residents of the neighborhoods in the city center, although there are a few applications from rural areas to the Urfa kadi court. Since the parcel registers contain items of material culture, many personal items used in daily life can be listed. The appointment of a guardian/guardian, which legally deals with the rights and supervision of children, reveals the way an orphan in need of care was cared for until the age of majority. The transactions between city dwellers indirectly reflect the economic situation of the period. Inheritance divisions allow us to see the reflexes of family members, while mehir and alimony cases allow us to analyze the ways in which the women of Urfa sought their rights. Therefore, these records, which contain extremely important information for local history research, stand out as sources that provide insights into the social, economic and cultural life of the period.