Ultrason sistemleri için yüksek hızlı analog ön-uç devre tasarımı
High speed analog front-end circuit design for ultrasound systems
  1. Tez No: 912634
  2. Yazar: ALP ÖZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ultrason, hastalıkların tanısının konulabilmesi, tespit edilebilmesi için kullanılan en önemli ve vazgeçilmez görüntüleme teknolojilerinden birisidir. Son yıllarda elektronikteki ilerlemeler, sensör teknolojisinin ilerlemesi ve sinyal işlemedeki yeni çözümler bu alandaki donanım geliştirmelerinin devam etmesini sağlamıştır. Ses dalgalarının farklı yoğunluklardaki dokulardan ilerlerken, farklı hızlarda ilerlediği ve yansımaya maruz kaldığı bilinmektedir. Bundan yola çıkarak içerisinde yüksek frekanslı bir piezoelektrik malzeme bulunan prob aracılığı ile ses dalgaları gönderilerek, bu ses dalgalarının alıcı ve vericilerinin yüksek gerilim üreteci ile birlikte bir pulser yardımıyla tetiklendiği, tetiklenen ve farklı yoğunluktan geçen ses dalgalarının da kazançlarının bir zaman kazanç telafisinden geçirilerek kompanze edildiği, en sonunda da yüksek hızlı örneklenerek sayısal işleme birimine iletilen bir Analog Ön-Uç devre tasarımı yapılması amaçlanmıştır. Günümüzde elektronik donanımların hızları git gide artmaktadır. Bu çalışmada en güncel donanım versiyonları ile bu donanımın tasarım çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ultrasound is one of the most important and indispensable imaging technologies used to diagnose and detect diseases. In recent years, advances in electronics, advancements in sensor technology and new solutions in signal processing have enabled hardware developments in this field to continue. It is known that sound waves travel at different speeds and are subject to reflection as they travel through tissues of different densities. Based on this, sound waves are sent through a probe containing a high-frequency piezoelectric material, the receivers and transmitters of these sound waves are triggered with the help of a pulser together with a high voltage generator, and the gains of the triggered sound waves passing through different intensities are compensated by passing a time gain compensation, Finally, it is aimed to design an Analog Front-End circuit that is sampled at high speed and transmitted to the digital processing unit. Nowadays, the speed of electronic equipment is increasing. In this study, the design of this hardware was carried out with the most up-to-date hardware versions.