İş güvenliği kültürünün oluşmasında yöneticilerin liderlik tarzlarının etkisi: İş güvenliği liderliği üzerine bir uygulama
The Effect of managers' leadership styles on the formation of an occupational safety culture: An Application on occupational safety leadership
  1. Tez No: 912646
  2. Yazar: YASİN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Her alanda önemli bir yeri olan liderlik konusunun İş Sağlığı ve Güvenliği gibi çok boyutlu ve multidisipliner bir alandan ayrı düşünülmesine imkân yoktur. Yapılan araştırmalar, fiziki koşulların iyileştirilmesi ve koruyucu ekipmanların geliştirilmesi hususunda alınan önlemlerin tek başına yeterli olmadığını bunun yerine“güvenlik kültürü”ve“güvenlik liderliği”kavramlarına daha çok odaklanılması gerektiğini göstermektedir. Bu araştırmada, Ankara ilinde bulunan bir fabrikada 393 çalışana, iş güvenliği farkındalıklarını ve yöneticilerinin iş güvenliği liderliğini değerlendirebilecekleri ölçekleri içeren bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışma ile güvenlik kültürünün oluşmasında ve çalışanların iş güvenliği uygulamalarını benimsemesinde yöneticilerin liderlik özellikleri ve davranışlarının önemli etkisinin olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca literatürde yeni sayılan“Güvenlik Liderliği”ve“Güvenlik Odaklı Liderlik”kavramlarının anlaşılması sağlanarak yönetici pozisyonundaki kişilerin iş güvenliği odaklarını ve liderlik özelliklerini geliştirmeye yönelik öneriler oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is not possible to consider the subject of leadership, which has an important place in every field, separately from a multidimensional and multidisciplinary field such as Occupational Health and Safety. Research shows that measures taken to improve physical conditions and develop protective equipment alone are not enough, and instead, more focus should be placed on the concepts of“safety culture”and“safety leadership”. In this research, a survey study was conducted with 393 employees in a factory in Ankara province, including scales to assess their occupational safety awareness and their managers' occupational safety leadership. With the study, It has been revealed that the leadership characteristics and behaviors of managers have a significant effect on the formation of a safety culture and the adoption of occupational safety practices by employees. In addition, by providing an understanding of the concepts of“Safety Leadership”and“Safety Focused Leadership”, which are considered new in the literature, it is aimed to create recommendations for improving the occupational safety focuses and leadership qualities of managers.