Öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tutumlarının incelenmesi: İç Anadolu Bölgesi örneği
Examining teachers' attitudes towards occupational HEALTH and safety: Example of central anatolia region
  1. Tez No: 776859
  2. Yazar: KAMURAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERHAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, İşletme, Education and Training, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Eğitim kurumlarında meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıkları; öğrencileri, öğretmenleri, okul yöneticilerini ve yardımcı personeli olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tutumlarının incelenmesi, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesine bununla birlikte iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasına katkı sunacağından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tutumları incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerine dayalı betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 393 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlerin tutumlarını öğrenmek amacıyla anket kullanılmıştır. Araştırma verileri elektronik anketle elde edilmiştir. Araştırma verileri bilgisayar destekli bir paket programı yardımı ile analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan verilerle ilgili güvenirlik analizi, geçerlilik analizi, normallik analizi, faktör analizi ve frekans analizi yapılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tutumlarının değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini bulmak için parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Analizler sonucunda araştırma ölçeğine ait“Cronbach Alfa”güvenlik kat sayısı,“0,968”çıkmıştır. Araştırma örneklemine ilişkin“KMO”değeri“0,961”çıkmıştır. Yapılan analizlerde; parametrik ve parametrik olmayan testlerin tamamına ait anlamlılık değerleri“p>0,05”ten büyük çıkmıştır. Sonuç olarak öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tutumlarının demografik değişkenler açısından anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents and occupational diseases in educational institutions; It negatively affects students, teachers, school administrators and auxiliary personnel. For this reason, examining teachers' attitudes towards occupational health and safety is of great importance as it will contribute to the prevention of occupational accidents and occupational diseases, as well as to the formation of occupational health and safety culture. In this thesis, teachers' attitudes towards occupational health and safety were examined. In the research, a descriptive survey model based on quantitative research methods was used. 393 teachers participated in the research. A questionnaire was used to learn the attitudes of the teachers. Research data were obtained by electronic questionnaire. The research data were analyzed with the help of a computer-assisted package program. Reliability analysis, validity analysis, normality analysis, factor analysis and frequency analysis were performed on the data used in the research. In the study, parametric and non-parametric tests were used to find out whether teachers' attitudes towards occupational health and safety differ in terms of variables. As a result of the analysis, the“Cronbach Alpha”safety coefficient of the research scale was found to be“0.968”. The“KMO”value for the research sample was found to be“0.961”. In the analyzes made; The significance values of all parametric and non-parametric tests were greater than“p>0.05”. As a result, it was determined that teachers' attitudes towards occupational health and safety did not differ significantly in terms of demographic variables.