Bir ingiliz misyoneri William Jowett'in Osmanlı topraklarında misyonerlik faaliyetleri (1815-1820)
Missionary activities of an english missionary William Jowett in Ottoman lands (1815-1820)
- Tez No: 912755
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ASIM YEDİYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
XIX. yüzyılda İngiltere başta olmak üzere bütün Batılı ülkeler adına misyonerlik faaliyetleri artmış, özellikle Osmanlı topraklarında çok sayıda misyoner mensup olduğu ülkeler lehine misyonerlik yapmışlardır. Osmanlı-İngiliz ilişkileri açısından bu faaliyetler önemli bir işlev görmüşlerdir. İngilizlerin Osmanlı coğrafyasındaki menfaatlerinin ve etkinliğinin artışında önemli bir rol oynamışlardır. Osmanlılarla ticari ve siyasi ilişkileri yoğun olan İngiltere bu bakımdan ayrı bir yere sahiptir. İngiliz Kilise Misyoner Cemiyeti (Church Missionary Society) Doğu Akdeniz ve Orta Doğu bölgesinde Osmanlı aleyhine ciddi bir misyonerlik faaliyeti sürdürmüş, diğer misyonerleri yanında bu çalışmada ele alınacak olan misyoner William Jowett de etkin faaliyetler gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 19th century missionary works increased on behalf of Western countries, especially England, in Ottoman lands. Many missionaries carried out missionary work in favor of the countries. These played an important role in terms of Ottoman-England relations and for increasing of the interests and influence of England in the Ottomn geography. Therefore England, had intense commercial and political relations with the Ottoman, has a special place. The Church Missionary Society (CMS) carried out serious activities against the Ottomans in the Eastern Mediterranean and the Middle East. Missionary William Jowett from CMS, will be discussed in this study, had operatins in these places. His most important work was undoubtedly the establishment of Malta printing house and the distribution of the works