Politik ekonomi ve siyasetin etkileşimi, Türk siyasal hayatında 2002 sonrası seçmenlerin bakış açısını etkileyen iki temel perspektif: İdeoloji ve ekonomi
The Interaction of political economy and politics, two basic perspectives affecting voters' perspectives in Turkish political life after 2002: Ideology and economy
  1. Tez No: 912773
  2. Yazar: MEHDİ AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Politik ekonomi, yirminci yüzyılın son çeyreğinde piyasa davranışına odaklanarak ekonomik ve siyasi sistemlerin etkileşimini analiz etmektedir. Türkiye'de 2002 sonrası dönemde ideoloji ve ekonomi bakış açısı adeta birlikte hareket etmiştir. Son dönemde Türkiye'de muhafazakâr İslam değerleri ile neoliberal ekonomik politikaları birleştirilerek seçmenlerin görüşleri üzerinde derin bir etki yaratmıştır. Özellikle kırsal ve muhafazakâr bölgelerde, dini inançların siyasetteki rolü artarken, ekonomideki piyasa odaklı reformlar hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Bu durum, seçmenlerin ideolojik ve ekonomik faktörleri göz önünde bulundurarak karar vermelerini zorlaştıran karmaşık bir siyasi manzara yaratmıştır. 2002 sonrası Türk seçmenleri, parti veya ideolojiden ziyade lider odaklı bir yaklaşım benimsemeye başlamıştır ve muhafazakâr ideoloji ile neoliberal ekonomi politikasını güçlendirmiştir. Ancak Türkiye, yoğun göç ve ekonomik zorluklar ile karşı karşıya kalırken, seçmenler ekonomik baskıları hissederek seçim kararlarını vermekte daha dikkatli hale gelmişlerdir. Bu bağlamda, tez çalışması yaklaşık çeyrek asırlık bir siyasi geçmişi bulunan siyasi erkin bu denli iktidarda kalma başarısının altında yatan temel etmenlerin neler olduğu; ideoloji ve ekonomi bağlamında Türk siyasi hayatındaki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma siyasi istikrar ve ekonomi istikrar, bir siyasi erkin süresinin uzunluğunu nasıl etkiler gibi ikircikli sorunun yanında, bu iki faktörün hangisi daha belirleyici bir role sahiptir ya da ikisinin birleşimi mi daha sürdürülebilir bir iktidar sağlar gibi sorulara yanıtlar aramaktadır. Araştırma, politik ekonomi kavramı, seçmen davranışları ve 2002 sonrası Türkiye'deki dönüşümler olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. İdeoloji-ekonomi etkileşiminin tarihsel bağlamı, toplumsal etkileri ve güncel gelişmeler ışığında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Political economy analyzes the interaction of economic and political systems, focusing on market behavior in the last quarter of the twentieth century. In the post-2002 period in Turkey, ideology and economic perspective almost acted together. Recently, the combination of conservative Islamic values and neoliberal economic policies in Turkey has had a profound impact on the views of voters. While the role of religious beliefs in politics has increased, especially in rural and conservative regions, market-oriented reforms in the economy have produced both positive and negative results. This has created a complex political landscape that makes it difficult for voters to make decisions considering ideological and economic factors. After 2002, Turkish voters began to adopt a leader-oriented approach rather than party or ideology, and strengthened conservative ideology and neoliberal economic policy. However, while Türkiye is facing intense immigration and economic difficulties, voters have felt the economic pressures and have become more careful in making election decisions. In this context, the thesis study is about the main factors underlying the success of the political power, which has a political history of nearly a quarter of a century, to remain in power; It aims to examine its role in Turkish political life in the context of ideology and economy. In addition to the ambiguous question of how political stability and economic stability affect the length of time a political power lasts, the study seeks answers to questions such as which of these two factors has a more decisive role or does the combination of the two provide a more sustainable power. The research consists of three parts: the concept of political economy, voter behavior and transformations in Turkey after 2002. The historical context of ideology-economy interaction is discussed in the light of its social effects and current developments.