Adrenal kitlelerinin ayırıcı tanısında kimyasal-şift MR görüntüleme
Adrenal masses differentiated by chemical-shift MR imaging
- Tez No: 91278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
53 VII-ÖZET MRG yöntemi normal ve patolojik adrenal glandın morfolojisini ortaya koymada mükemmel bir yöntemdir. BT hala adrenal lezyonlann tesbitinde primer yöntem olsada MR adrenal kitlelerin karakterizasyonda gittikçe yaygınlaşan bir şekilde kullanılmaktadır. Kimyasal şift MR görüntüleme bening maling kitlelerin ayrılmasında en son kullanılan tekniktir. Çalışma grubunda 36 aylık süre içinde kimyasal şift MRG ile incelenen ve prospektif olarak kesin tanısı takip edillebilen 32 olgudaki 22 adenom, 1 1 metastaz, 3 feokromositom, 1 kist, ltüberküloz ve lhematom olmak üzere toplam 39 adrenal gland kitlesi oluşturmaktadır. MRG incelemesi 1 Tesla manyetik alan gücünde gövde sargısı ile yapılmıştır. 18 kitlede MRG'ye ilave olarak kontrastsız BT yapılmıştır. Kimyasl şift MRG tetkiklerinin değerlendirilmesinde değişik kriterler ve eşik değerler kullanıldığında, adenom-metastaz ayırımında %90-94 duyarlılk, %81-90 özgüllük, %90 doğruluk oranı, %91-95 pozitif öngörme değeri, %83-90 negatif öngörme değerleri bulundu. Kimyasal şift MRG yöntemi yüksek doğruluk oranları ile adrenal kitlelerin ayırıcı tanısında biyopsi ihtiyacını önemli oranda azltacak oldukça hassas ve başarılı bir MR tekniği olarak kullanımına girmektedir.
Özet (Çeviri)
54 VIII -SUMMARY MR imaging provides an excellent morphologic depiction of normal and abnormal adrenal glands. Although CT scanning remains the primary imaging technique for detecting adrenal lesions, MR imaging is being used increasingly for characterisation of adrenal masses. Chemical shift imaging is the most recent MR technique to be evaluated for distinguishing benign from malignant masses. The study group consisted of 22 adenomas, 11 metastases, 3 pheochromocytomas, 1 cyst, 1 tuberculosis and 1 hemotema, total of 39 adrenal masses in 32 patients examined by chemical shift MR imaging and whose final diagnosis were obtained prospectively in a period of 36 months. MR scans were done with a 1.0 T(tesla) superconductive unit by using body coil. In 18 masses unenhanced CT images were also obtained. Different criteria and cut-off values were tested in the quantitative evaluation of chemical shift MR images, and 90-94% sensitivity, 81-90% specificity, 90% accuracy, 91-95% positive predictive value and 83-90% negative predictive value were calculated. Chemical shift MR imaging has emerged a very effective and successful technique with high accuracy values in differential diagnosis of adrenal masses and can decrease the need for adrenal biopsies.