Helikobakter pilori ve helikobakter piloriye spesifik immunglobulinler ile gastrik lezyonlar arasındaki ilişki
Helicobacter pylori, spesific antibodies to helicobacter pyloriand the relation between gastric lesions
- Tez No: 91279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ÇANDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Patoloji, Gastroenterology, Pathology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
YIL ÖZET Çalışmaya 1997-1998 yıllan arasmda Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na histopatolojik inceleme için gönderilen 118 vaka dahü edildi HP ile serum Ig G, IgM ve IgA seviyeleri ve gastrik lezyonlann ilişkisi irdelendi Hastaların yaş ortalaması 48 olup, en fazla 40-49 yaş grubundan bireyleri (%27.1) içerdiği görüldü. HP antrumda %77.1 korpusta %51.7 oranında bulundu. Antral HP kolonizasyonu şiddeti de korpustan daha yüksek oranda tespit edildi tnflamasyon antrumda 107 (%90.7), korpusta 78 (%66.1) olguda saptandı. Antral inflamasyon, şiddeti yönünden de korpustan yüksek değerlerde bulundu. Her iki bölgede yaş ve inflamasyon ile HP kolonizasyonu ve inflamasyon arasındaki ilişki anlamlı izlendi Atrofi antrumda 14 (%11.9), korpusta 2 (%1.7) vakada saptandı, 13 (%11.01) vaka HP (+), 3 (%2.54) vaka HP (-) değerlendirildi İM antrumda 3 (%2.54), korpusta 5 (%4.2) vakada tespit edildi HP (+) İM sayısı 8 (%6.77), HP (-) İM sayısı 4 (%3.38) olarak belirlendi. HP kolonizasyonu ile İM ilişkisi korpusta anlamlı bulundu. Aktivasyon, oran ve şiddet yönünden antrumda daha fazla bulundu. HP kolonizasyonu ile aktivasyon arasında her iki bölgede anlamlı ilişki gözlendi Hızlı üreaz testi 30 (%25.4) vakada negatif, 88 (%74.6) vakada pozitif bulundu. Sensitivitesi %86.74, spesifîtesi %73.68 olarak saptandı. Antrumda HP kolonizasyonu ve aktivasyon ile hızlı üreaz testi arasmda anlamlı ilişki tespit edildi IgG seviyesi 91 (%77.1) vakada (+) tespit edildi ve IgG düzeyi ve HP kolonizasyonu arasmda antrumda anlamlı ilişki varken, korpusta bu ilişki gözlenmedi Tnflamasyon ve IgG 52seviyeleri arasında antrum ve korpusta izlenen anlamlı beraberlik, antrumda aktivasyon ve IgG arasmda da görüldü. IgG sensitivitesi % 90.9 spesifîtesi %84.21 oranlarında saptandı. Serum IgM seviyesi 71 (%60.2) vakada negatif 30 (%25.4) vakada pozitif tespit edildi. Ancak antrum ve korpusta serum IgM seviyesiyle, inflamasyon ve aktivasyon arasmda anlamlı bir ilişki bulunmadı. Antrumda HP kolonizasyon şiddeti ve IgM seviyesi arasmda kalitatif değerlendirmede anlamlı ilişki gözlendi IgM sensitivitesi %23.91, spesifîtesi %97.2 olarak belirlendi IgA düzeyleri 93 (%78.8) vakada negatif; 25 (%21.2) vakada pozitif olup, diğer lezyonlarla arasında anlamlı ilişki tespit edilmedi Çalışmamızda, IgA seviyesini belirlemenin HP tanısında sensitif olmadığı sonucuna varmakla birlikte, spesifîtesini %92 olarak belirledik. Sonuçta, HP-spesifik Ig'lerin serum seviyeleri ile gastrik lezyonlarm şiddetleri arasmda genel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı, ancak serolojik çalışmaların kolay uygulanabilir olması nedeniyle HP tespitinde destekleyici bir uygulama olduğu ortaya çıkmaktadır. 53
Özet (Çeviri)
VTIL SUMMARY HELICOBACTER PYLORI, SPESMC ANTIBODIES TO HELICOBACTER PYLORI AND THE RELATION BETWEEN GASTRIC LESIONS In this study, we enrolled 118 endoscopic specimens which were send between 1997-1998 to the department of pomology (Süleyman Demirel University, School of Medicine-Isparta, Turkey) for histopathological evaluation. The relationship between gastric lesions, Helicobacter pylori (HP) and the serum levels of IgG, IgM and IgA were studied. The mean age of the patients were 48 years and majority of the cases were in the age group 40-49 years (27.1%). HP was detected in 77.1 % of the casesin the antrum and in 51.7 % in the corpus. The severity of colonization was also higherin the antrum when compared to the corpus. Among all of the specimens, inflammation was detected in 107 (90.7 %) specimens in She antrum and in 78 (66.1 %) specimens in the corpus. The severity of inflammation was higher in me antrum when compared to the corpus. For both regions, the relation between age and inflammation and the relation between HP colonization and inflammation was found to be significant statistically. Atrophy was detected in 14 (11.9 %) specimens in the antrum and in 2 ( 1.7 %) specimens in the corpus. HP was positive in 13 (11.01 %) and negative in 3 (2.54 %) specimens. Intetinal metaplasia (IM) was detected in 3 (2.54 %) specimens in the antrum and in 5 (4.2 %) specimens in the corpus. It was determined that the number of the HP (+) IM were 8 (6.77 %) and the number of the HP (-) IM were 4 (3.38 %).The correlation between HP colonization and IM was found to be statistically significant in the corpus. 54İh respect to seventy and ratio, activation was found to be higher in the antrum. The correlation between HP colonization and activation was found to be significant in both regions. Rapid urease test results were negative in 30 (25.4 %) specimens and positive in 88 (74.6 %) specimens. The sensitivity and specifiiy of the test was determined as 86.74 % and 73.68 %, respectively. There was a statistically significant relation between HP colonization and activation with rapid urease test for the antrum. Ig Q was detected positive in 91 (77.1 %) cases. While mere was a statistically significant relation between Ig G and HP colonization in the antrum, this relation was not detected in corpus. The significant relation which have been detected between inflammation and Ig G levels in the corpus and antrum were also detected in the antrum between activation and Ig G. The sensitivity and specifiiy of Ig G were detected as 90.9 % and 84.21 % respectively. Serum levels of Ig M were detected negative in 71 (60.2 %) and were positive in 30 (25.4 %) of the specimens. However there was no significant relation between Ig M level with ifiammation and activation in the antrum and corpus. There was a significant relation between the severity of HP colonization and serum levels of Ig M in the antrum by means of qualitativity. The sensitivity and specifiiy ratio of Ig M were detected as 23.91 % and 97.2 %, respectively. Serum levels of Ig A were detected negative in 93 (78.8 %) and were positive in 25 (21.2 %) of the cases and there were no significant relation between Ig A and the other lesions. According to the results there is no sensitivity of determining the serum levels of Ig A in the diagnosis of HP, but it had 92 % specifity. In conclusion, there was no reletion between serum levels of HP spesific antibodies and the severity of the gastric lesions, on the other hand serological studies are simple use&l in supporting the diagnosis ofHP. 55