Kronik bel ağrısında ağrıya etki eden psikososyal faktörler
Effects of psychosocial factors on pain in chronic low back pain patients
  1. Tez No: 91277
  2. Yazar: NALAN ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kronik bel ağrısı kapsayıcı yaklaşım gerektiren, çok yönlü bir hastalıktır. Kronik bel ağrısının etiyopatogenez ve prognoz açısından psikososyal faktörlerden belirgin olarak etkilenmesi hastalığın önemli bir özelliğidir. Bu çalışmanın amacı, kronik bel ağrılı hastanın psikososyal özelliklerini ve bunların ağrı ve hastalığın seyri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma grubu en az 6 aydır bel ağrısı olan 108 hastadan oluştu. Kontrol grubu 100 sağlıklı bireyden oluşturuldu. Tüm olgular Beck Depresyon Envanteri (BDE), STAJ anksiyete formları ve Oswestry dizabilite formundaki soruları cevaplandırdı. Hasta grubunda ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Chronic low back pain is a complex health problem that requires comprehensive understanding. Absolute impact of the psychosocial factors on the ethiopathogenesis and prognosis of the disease is an important feature. The aim of this study is to examine the psychosocial characteristics and their influences on not only pain, but also the disease process of chronic low back pain (CLBP) patients. One hundred and eight patients with low back pain for at least six months were included in the study. Control group was consisted of 100 age and sex matched healthy individuals. All subjects responded to the questionnaire forms that is, Beck Depression Inventory (BDI), STAI- T anxiety inventory and Oswestry scale of functional impairment (OS). Pain intensity was evaluated exclusively in the study group by means of Visual Analogue Scale.