Psoriasisli hastalarda oksidan-antioksidan sistemdeki değişikliklerin etyopatogeneze etkisi
The Effects of oxidant-antioxidant systems on aethiopathogenesis of psoriasis
- Tez No: 91280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİDE BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Psoriasis vulgaris, keskin sınırlı, eritemli skuamlı plaklarla karakterize nüks ve remisyonlarla seyreden, kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Psoriasisin etyopatogenezi tara olarak bilinmemektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda psoriasis lezyonlannda serbest oksijen radikallerinin arttığı ve antioksidan sistemin yetersiz olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda 25 psoriasisli hasta ve 20 sağlıklı bireyden kan ve deri biyopsileri alınarak, eritrosit SOD, eritrosit GSHPx, serum CAT aktiviteleriyle serum MDA ve doku MDA seviyeleri çalışıldı. Eritrosit SOD aktivitelerine bakıldığında (hasta: 1214.9±201.39, kontrol: 1325.9±236.59) iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p=0.096). Eritrosit GSHPx aktiviteleri karşılaştırıldığında (hasta:100.4±17.91, kontrol: 117.9+1 8.05), hasta grubunda eritrosit GSHPx aktivitesi istatistiksel olarak anlamlı olarak düşük bulundu (p=0.0023). Serum CAT aktivitesi (hasta: 206.1±53.00, kontrol: 81.5±24.07) hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulundu (p=0.02 E- 10). Serum MDA seviyeleri karşılaştırıldığında (hasta: 13.87+2.73, kontrol: 13.28+3.24) iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p=0.508). Doku MDA değerleri (hasta:61.38±36.11, kontrol: 25.19±18.04) psoriasisli grupta istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0.0008). Sonuçlarımız psoriasiste oksidan-antioksidan sistemde bir bozukluk olduğu düşüncesini desteklemektedir. Ancak oksidan-antioksidan sistemdeki bu 50bozukluğun, psoriasiste etyolojik bir faktör mü yoksa psoriasisteki inflamatuar sürecin bir sonucu mu olduğunu ayırt etmek oldukça zordur. Bunun için daha geniş kapsamlı ve ileri çalışmalara gerek olduğu düşüncesindeyiz. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Psoriasis vulgaris is a chronic inflammatory skin disease characterized by well-demarcated erythema and scaly plaques, following a course marked by recurrens and remissions. Aethiology and pathogenesis of psoriasis still remains obscure. In recent studies, increased free oxygen radicals and insufficient antioxidant activity is determined in psoriatic lesions. In our study, blood and skin biopsy specimens of 25 psoriatic patients and 20 healthy peoples as control were prepared. SOD and GSHPx activity in erythrocytes, CAT activity and MDA levels in serum, and MDA levels in skin biopsy specimens of both patient and control groups were investigated. SOD activity in erythrocyte is not found statistically different between two groups (patient group(PG): 1214.9±201.39, control group(CG): 1325.9±236.59) (p=0.096).GSHPx activity in erythrocyte is found decreased in the PG which is statistically significant (PG: 100.4±17.91, CG: 117.9±18.05) (p=0.0023). Serum CAT activity is found increased in the PG and this is also statistically significant (PG :206.1±53.00, CG: 81.5±24.07) (p=0.02 E-10). In two groups, no statistically difference was determined between the serum MDA levels ( PG: 13.87±2.73, CG: 13.28+3.24) (p=0.508). Skin MDA levels were increased in the PG which is statistically significant ( PG: 61.38±36.1 1, CG: 25.19±18.04) (p=0.0008). Our results support that there is imbalance in oxidant-antioxidant system in psoriasis. However it is difficult to differentiate whether the imbalance in oxidant-antioxidant system is the real causative factor or is a result of the 52inflammatory process in psoriasis. For this reason we believe that there is need for further studies with large series. 53