Preeklampsi hastalarinda aspartat aminotransferaz/trombosit sayisi (APRI) skorunun değerlendirilmesi
Evaluation of aspartate aminotransferase / platelet count (APRI) score in preeclampsia patients
- Tez No: 912808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç:Tıpta uzmanlık tez çalışmamızda preeklampsi tanısı almış hastaların klinik değerlendirilmesinde ve hastalığın tedavi süreçlerinde APRI indeksinin prediktif faktör olarak etkinliğini araştırmak ve APRI indeksinin preeklampsi açısından bir tarama testi olarak uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde retrospektif vaka-kontrol modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 2020-2023 yılları arasında başvuran 204 gebe dahil edilmiştir. Gebeler; sağlıklı (n=85), gestasyonel hipertansiyon (n=34) ve preeklampsi (n=85) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Preeklampsi tanısı American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) kriterlerine göre konulmuştur. Hastaların demografik, klinik, hematolojik, inflamatuvar ve biyokimyasal parametreleri retrospektif olarak dosya taraması ile elde edilmiştir. İnflamatuvar parametreler arasında nötrofil/lenfosit oranı (NLO), monosit/lenfosit oranı (MLO), platelet/lenfosit oranı (PLO),sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII) ve Aspartat Aminotransferaz/Trombosit Sayısı (APRI) skoru değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 27.0 (IBM Corp., Armonk, NY, ABD) programı ile yapılmış; sürekli veriler ortalama ± standart sapma, kategorik veriler ise sayı (%) olarak ifade edilmiştir. ROC analizi ile inflamatuvar parametrelerin şiddetli preeklampsiyi öngörme doğruluğu değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen gebelerin ortalama yaşı 30.0±5.9 yıl olarak bulunmuştur. Preeklampsi grubunda gravida ve parite değerleri sağlıklı gruba göre daha düşük bulunmuş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.033 ve p=0.021). Preeklampsi grubunun vücut kitle indeksi (VKİ) 31.5±6.5 kg/m² ile gestasyonel hipertansiyon grubundan daha düşük, ancak sağlıklı gruba göre daha yüksek olarak tespit edilmiştir (p0.05). ROC analizi sonuçlarına göre APRI skoru düşük bir tanısal doğruluk göstermiştir (AUC=0.437, p=0.128). NLO, MLO, PLO ve SII için AUC değerleri sırasıyla 0.539, 0.554, 0.552 ve 0.507 olarak hesaplanmış ve şiddetli preeklampsiyi öngörmede yeterli bir tanısal doğruluk göstermemiştir. Genel olarak, inflamatuvar parametrelerin şiddetli preeklampsiyi öngörme gücünün sınırlı olduğu saptanmıştır. Sonuç: Yapılan analizler sonucunda, sağlıklı gebeler ile gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi tanılı hastalar arasındaki kıyaslamalar, APRI skorunun preeklampsi gelişimi ile ilişkili inflamatuar ve karaciğer hasarına bağlı süreçlerin bir yansıması olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effectiveness of the APRI index as a predictive factor in the clinical evaluation of patients diagnosed with preeclampsia and in the treatment processes of the disease and to evaluate the applicability of the APRI index as a screening test for preeclampsia. Materials and Methods: This study was conducted as a retrospective case- control study at Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital. A total of 204 pregnant women who presented between 2020 and 2023 were included in the study. The participants were divided into three groups: healthy (n=85), gestational hypertension (n=34), and preeclampsia (n=85). The diagnosis of preeclampsia was made according to the criteria of the American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG). Demographic, clinical, hematological, inflammatory, and biochemical parameters of the patients were obtained retrospectively through medical record review. Inflammatory parameters included neutrophil/lymphocyte ratio(NLR),monocyte/lymphocyte ratio(MLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), systemic immune-inflammation index (SII), and Aspartate Aminotransferase/Platelet Ratio Index (APRI). Statistical analyses were performed using SPSS version 27.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA); continuous variables were expressed as mean ± standard deviation, and categorical variables were presented as number (%). The diagnostic accuracy of inflammatory parameters in predicting severe preeclampsia was evaluated using Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis. Results: The mean age of the pregnant women included in the study was found to be 30.0±5.9 years. Gravida and parity values in the preeclampsia group were lower compared to the healthy group, and this difference was statistically significant (p=0.033 and p=0.021). The body mass index (BMI) in the preeclampsia group was 31.5±6.5 kg/m², lower than in the gestational hypertension group but higher than in viithe healthy group (p0.05). According to the ROC analysis results, the APRI score demonstrated poor diagnostic accuracy (AUC=0.437, p=0.128). The AUC values for NLR, MLR, PLR, and SII were 0.539, 0.554, 0.552, and 0.507, respectively, indicating limited diagnostic accuracy in predicting severe preeclampsia. Overall, the diagnostic power of inflammatory parameters to predict severe preeclampsia was found to be limited. Conclusion: As a result of the analysis, comparisons between healthy pregnant women and patients with gestational hypertension and pre-eclampsia suggest that APRI score may be a reflection of inflammatory and liver injury-related processes associated with the development of pre-eclampsia.