KORUNMUŞ, ORTA ARALIKTA VE BOZULMUŞ EJEKSİYON FRAKSİYONLU KALP YETERSİZLİĞİ HASTALARINDA FİB-4 SKORUNUN, EJEKSİYON FRAKSİYONU VE SİSTOLİK PULMONER ARTER BASINCI İLE İLİŞKİSİ
'The Relationship of FIB-4 Score with Ejection Fraction and Systolic Pulmonary Artery Pressure in Patients with Preserved, Mid-Range, and Reduced Ejection Fraction Heart Failure.'
  1. Tez No: 912809
  2. Yazar: GİZEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OSMAN MAVİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Fibrozis-4 skoru (FIB-4) ortak klinik parametrelere (yaş, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz ve trombositler) dayalı kolay hesaplanabilen, düşük maliyetli invaziv olmayan klinik bir skorlamadır. Karaciğer hastalıklarında, ileri fibrozis ve prognoz tahmininde öncü önemli bir belirteç olmasına karşın son yıllarda yapılan çalışmalarda, KY hastalarında prognozu tahmin etmede faydalı olduğu bildirilmektedir. Ayrıca önceki çalışmalarda FIB-4 skorunun kalp yetersizliği olan hastalarda artmış sistolik pulmoner arter basıncı ve kötü prognoz ile ilişkili olduğu rapor edilmiştir. Bizde çalışmamızda kalp yetersizliği olan bireylerde FİB-4 skoru ile ejeksiyon fraksiyonu ve sistolik pulmoner arter basıncının ilişkisini değerlendirmek istedik. Gereç ve Yöntem: Kalp yetersizliği tanısı olan ve sistemde ekokardiyografi sonuçları olan 18-90 yaş arası 428 hasta çalışmamıza dahil edildi. Sistemde EKO raporu mevcut olan hastalardan LVEF değerleri ve sistolik pulmoner arteryel basınç (SPAB) değerleri kaydedildi Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonuna göre; korunmuş (LVEF ≥%50), orta aralıkta (LVEF%41-%49), bozulmuş (LVEF ≤%40) olmak üzere 3 alt grup oluşturuldu. Hastaların FİB-4skoru=YAŞ×AST(U/L)/ [PLT (109/L)×√ALT (U/L)] formülü kullanılarak hesaplandı. FİB-4 skoru değer aralığına göre düşük (1,45 altı), orta (1,45 ve 3,25 arası) ve yüksek (3,25 üstü) olmak üzere 3 grup oluşturuldu. FİB-4 skorunun; ejeksiyon fraksiyonu, SPAB değeri, biyokimya parametreleri, komorbid hastalıklar, kullanılan ilaçlar ile ilişkisini inceledik.
Özet (Çeviri)
Objective: Fibrosis-4 score (FIB-4) is an easily calculated, low-cost, non-invasive clinical scoring based on common clinical parameters (age, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase and platelets) and is an important leading marker in advanced fibrosis and prognosis prediction in liver diseases, while recent studies have reported that it is useful in predicting prognosis in HF patients. In addition, previous studies have reported that FIB-4 score is associated with estimated increased systolic pulmonary artery pressure and poor prognosis in patients with heart failure. In our study, we aimed to evaluate the relationship between the FIB-4 score, ejection fraction, and systolic pulmonary artery pressure (sPAP) in individuals with heart failure. Materials and Methods: A total of 428 patients aged 18-90 who were diagnosed with heart failure and had echocardiography results in the system were included in our study. LVEF values and systolic pulmonary arterial pressure (SPAP) values were recorded from patients who had ECHO reports in the system. According to left ventricular ejection fraction; 3 subgroups were created as preserved (LVEF ≥50%), moderate (LVEF 41%-49%), and impaired (LVEF ≤40%). FIB-4 score values of the patients; FIB-4 score=AGE×AST (U/L)/[PLT(109/L)× √ALT (U/L)] was calculated using the formula. Biochemical parameters were compared in 3 groups as low (below 1.45), medium (between 1.45 and 3.25) and high (above 3.25) according to the FIB-4 score value range. We examined the risk of cardiac fibrosis development and the relationship between FIB-4 score and SPAP using the Fib-4 score according to Ejection Fraction. Findings: We found a statistically significant increase in the mean FIB-4 score value in the preserved LVEF group compared to the mean FIB-4 score value in the medium range and impaired LVEF groups.